Niemcy wznawiają dopłaty do domowych magazynów energii

Niemcy wznawiają dopłaty do domowych magazynów energii
Fot. Die Sonne Speichern

Niemiecki rząd kilka lat temu wdrożył program dopłat do domowych magazynów energii w wysokości maks. 660 euro/kWh. W ubiegłym roku przedłużono obowiązywanie dopłat, ale zmieniono ich warunki. Teraz federalny bank KfW uruchamia środki dostępne w ramach tegorocznej edycji programu.

Zgodnie z zasadami nowej wersji programu, którą wdrożono na początku 2016 r., jego beneficjenci mogli ubiegać się o preferencyjną pożyczkę z opcją refundacji części poniesionych kosztów – do maks. 25 proc. kosztów kwalifikowanych, które przeznaczono wyłącznie na zakup i montaż magazynu energii.

W lipcu 2016 r. ten poziom obniżono z 25 proc. do 22 proc., a od stycznia 2017 r. do 19 proc. Następnie od lipca 2017 r. poziom dopłat zostanie zmniejszony do 16 proc., od stycznia 2018 r. – do 13 proc., a w drugiej połowie 2018 r. – już tylko do 10 proc.

REKLAMA

Kryterium kwalifikacji inwestycji do programu to maks. moc instalacji fotowoltaicznej na poziomie 30 kWp. Dodatkowy warunek to ograniczenie ilości energii wprowadzanej do sieci dzięki wykorzystaniu magazynu energii do maks. 50 proc. uzysku energii z PV.

REKLAMA

W ramach nowego etapu programu dopłat do domowych magazynów energii Berlin przeznaczy na ten cel 30 mln euro, a środków ma wystarczyć do końca roku 2018. Programem zarządza, podobnie jak wcześniej, federalny bank KfW.

Teraz KfW wznawia realizację programu, po tym jak kilka miesięcy temu wyczerpano pulę środków przewidzianą na 2016 r. Zeszłoroczna tura programu rozpoczęła się również z opóźnieniem, w marcu 2016 r., a program został wstrzymany w październiku.

W ubiegłym roku KfW zaakceptował 6,5 tys. wniosków o dofinansowanie na wykorzystanie domowych magazynów energii.

W pierwszej połowie tego roku Niemcy mogą aplikować o dopłatę w wysokości 19 proc. kosztów inwestycji, a od połowy 2017 r. wartość subsydiów zmaleje do 16 proc. 

red. gramwzielone.pl