Mołdawia wprowadza nowy system wsparcia dla OZE
Mołdawski rząd już kilka lat temu przyjął mechanizm taryfy gwarantowanej na sprzedaż energii z mniejszych instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych. Teraz w Mołdawii wchodzi w życie nowe prawo mające promować rozwój OZE również poprzez system aukcyjny oraz net-metering.
Wysokość przyznawanych w ubiegłym roku taryf gwarantowanych na sprzedaż energii z instalacji fotowoltaicznych w Mołdawii kształtowała się na poziomie około 1,9 MDL netto /kWh (ok. 0,38 PLN/kWh) i około 1,4 MDL/kWh (ok. 0,28 PLN/kWh) w przypadku instalacji wiatrowych. To poziom zbliżony do taryf stosowanych we wcześniejszych latach.
Taryfy gwarantowane są przyznawane na 15 lat i mogą objąć produkcję energii w instalacjach fotowoltaicznych, wiatrowych, biomasowych, biogazowych, geotermalnych oraz wodnych. Co ciekawe, zgodnie z obowiązującym w Mołdawii systemem taryf gwarantowanych, nie można nim objąć instalacji o mniejszej mocy niż 10 kW.
Licencja na produkcję energii jest przyznawana przez ANRE na 25 lat. Energię z OZE muszą kupować działający w Mołdawii operatorzy energetyczni.
Koszty wsparcia producentów energii odnawialnej w systemie taryf gwarantowanych są przenoszone na rachunki odbiorców końcowych.
Podczas, gdy mniejsze instalacje OZE mają być nadal wspierane w Mołdawii systemem taryf gwarantowanych, inwestorzy planujący większe projekty będą mogli teraz liczyć na udział w systemie aukcyjnym, w którym do podziału ma być potencjał rzędu 400 MW.
Dla właścicieli małych instalacji o mocy do 100 kW władze Mołdawii wdrażają ponadto mechanizm net-meteringu.
Wprowadzenie aukcji oraz net-meteringu to efekt prawa przyjętego w marcu ubiegłego roku, w którym przyjęto roczne vacatio legis.
red. gramwzielone.pl