Gminy wstrzymują dotacje, bo nie wiedzą co z podatkiem VAT

Gminy wstrzymują dotacje, bo nie wiedzą co z podatkiem VAT
Fot. Wagner & Colbe

Biłgoraj jest jedną z lubelskich gmin, które otrzymały unijne dofinansowanie na montaż domowych instalacji odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych. Mimo, że od podpisania umowy o dofinansowanie minęło wiele miesięcy, nadal nie ogłoszono przetargu na wykonawcę. Problem wynika z wątpliwości związanych z tym, jak naliczyć podatek VAT.

Biłgoraj realizuje projekt montażu instalacji solarnych i kotłów na biomasę, który otrzymał unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Wartość projektu to w sumie 5,4 mln zł, a wartość dofinansowania sięga 4,15 mln zł.

Co ciekawe, o tym, którym projektom przyznano dofinansowanie w konkursie na OZE z lubelskiego RPO, zdecydowało losowanie. Zastosowano tak nietypowy sposób podziału środków, ponieważ aż 28 zgłoszonych projektów zyskało identyczną punktację, a wartość tych wniosków przekroczyła dostępny budżet, sięgając w sumie 79 mln zł.

REKLAMA

Teraz, mimo pozytywnego rozstrzygnięcia konkursu, dofinansowany z unijnych środków projekt w Biłgoraju stanął w miejscu.

REKLAMA

Lokalna „Gazeta Biłgorajska” informuje, że wątpliwości mają lokalni samorządowcy, którzy nie wiedzą, czy przetarg należy zorganizować na roboty budowlane – tak jak przy projekcie zrealizowanym w poprzedniej perspektywie finansowej – czy też prowadzić procedurę na dostawę urządzeń solarnych i kotłów na biomasę. Stąd opóźnienia w przygotowaniu przetargu.

W przypadku dostawy towarów podatek VAT wyniósłby 23 proc., a w przypadku robót budowlanych – 8 proc.

„Gazeta Biłgorajska” zaznacza, że zastosowanie niewłaściwego trybu postępowania może oznaczać korektę finansową, wynoszącą nawet 20 proc. wartości projektu.

– Ukazało się rozporządzenie ministra rozwoju, które w żaden sposób nie wyjaśniało, a zagmatwało procedury. Do dnia dzisiejszego samorządy nie wiedzą, czy montaż solarów uznać jako dostawę, czy roboty budowlane. (…) Nie wiemy, czy VAT ma być przerzucany na mieszkańca, a jest to koszt około 1 tys. zł dodatkowo, czy też nie – „Gazeta Biłgorajska” cytuje wiceburmistrza Biłgoraja Michała Deca, informując, że z 196 samorządów z woj. lubelskiego, które otrzymały dotację na odnawialne źródła energii, tylko kilka odważyło się ogłosić przetarg. 

red. gramwzielone.pl