Juncker: przejmiemy przywództwo wobec załamania ambicji USA

Juncker: przejmiemy przywództwo wobec załamania ambicji USA
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Foto. European People's Party, flickr cc

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w wygłoszonym wczoraj przemówieniu, corocznym tzw. State of the Union, potwierdził, że priorytetem Unii Europejskiej jest walka ze zmianami klimatu.

Jean-Claude Juncker w swoim kluczowym przemówieniu potwierdził, że celem Unii Europejskiej jest pozycja lidera w dekarbonizacji i walce ze zmianami klimatu. Odniósł się przy tym do zmiany, która zaszła w amerykańskiej polityce klimatycznej po tym, jak na stanowisku prezydenta USA Baracka Obamę zastąpił Donald Trump.

Szef Komisji Europejskiej zapewnił, że UE odpowie na „załamanie się ambicji USA” i przejmie przywództwo w globalnej walce ze zmianami klimatu. – Złapmy wiatr w nasze żagle – wezwał przewodniczący KE mówiąc o polityce klimatycznej.

REKLAMA

Wygłaszając przemówienie w Parlamencie Europejski w Strasburgu, przewodniczący Komisji Europejskiej mówił: – W ubiegłym roku wyznaczyliśmy zasady gry i w tej izbie ratyfikowaliśmy Porozumienie Paryskie. Postawiona wobec załamania ambicji Stanów Zjednoczonych, Europa zapewni, że znowu uczynimy nasza planetę wielką – tak Juncker odniósł się do wyborczego hasła Donalda Trumpa.

Zaznaczył przy tym, że Komisja Europejska wkrótce przedstawi nowe propozycje w zakresie redukcji emisji CO2 w transporcie. Zaapelował przy tym do przemysłu motoryzacyjnego, aby „naprawił swoje błędy”.

REKLAMA

W komentarzu do przemówienia Junckera europejskie stowarzyszenie sektora wiatrowego, WindEurope, podkreśla kluczową rolę przemysłu OZE w europejskiej gospodarce.

Pan Juncker powiedział „złapmy wiatr w nasze żagle”. W pełni się zgadzamy. Przemysł wiatrowy to około 300 tys. wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy w Europie, a europejski przemysł ma około 40-procentowy udział w globalnym rynku wiatrowym. Obecnie już ponad 10 proc. energii w UE pochodzi z wiatru – komentuje Giles Dickson z WindEurope.

Nowa strategia przemysłowa będzie kluczowa dla utrzymania przez Europę globalnego przywództwa w energetyce wiatrowej. Jako największy producent i eksporter przemysł wiatrowy może być ważnym graczem w nowej strategii. Jednak potrzebujemy stabilnych regulacji, bardziej ambitnego celu dla OZE, na poziomie 35 proc. do roku 2030, a także inwestowania w unijne badania – dodał szef WindEurope.

Przywódcy państw Unii Europejskiej zdecydowali w październiku 2014 roku, że po zrealizowaniu unijnego celu OZE na rok 2020, kolejnym krokiem będzie osiągnięcie do roku 2030 27-procentowego udział OZE w miksie energii UE.

Zdaniem unijnej branży OZE ten cel nie jest jednak zbyt ambitny, a niepewność wśród inwestorów potęguje brak wyznaczenia krajowych celów OZE – tak jak w przypadku perspektywy na rok 2020.

red. gramwzielone.pl