Wiatraki, fotowoltaika i magazyny energii w jednym miejscu

Wiatraki, fotowoltaika i magazyny energii w jednym miejscu
Fot. Windlab

Duński producent elektrowni wiatrowych Vestas poinformował o budowie pierwszej na świecie  jak zapewnił – przemysłowej elektrowni hybrydowej, łączącej wytwarzanie z elektrowni wiatrowych i paneli fotowoltaicznych, którego nadwyżki będą gromadzone w zainstalowanych na miejscu magazynach energii.

Projekt o nazwie Kennedy Energy Park, którego celem jest uzupełnienie produkcji energii wiatrowej fotowoltaiką i magazynami energii, powstanie w miejscowości Flinders Shire w australijskim stanie Queensland.

W jego skład wejdą elektrownie wiatrowe o mocy 43,2 MW – w tym celu Vestas dostarczy turbiny V136-3,6 MW, a także zainstalowany na jednoosiowych trackerach system fotowoltaiczny o mocy 15 MW oraz litowo-jonowy magazyn energii o mocy 2 MW i pojemności 4 MWh. Całość ma kosztować 160 mln dolarów.

REKLAMA

Uruchomienie produkcji energii zaplanowano na przyszły rok. Budowa ma zająć 12 miesięcy. Tylko wiatraki mają produkować w skali roku 210 GWh energii, co odpowiada zapotrzebowaniu około 35 tys. australijskich gospodarstw domowych.

REKLAMA

Całością ma zarządzać oprogramowanie, które dostarczy duński producent wiatraków. Vestas będzie jednocześnie serwisował elektrownię w ramach 15-letniego kontraktu AOM 4000, który obejmie nie tylko utrzymanie wiatraków, ale również paneli fotowoltaicznych, magazynu energii oraz pozostałych urządzeń wchodzących w skład hybrydowej elektrowni.

Vestas zapowiada, że wraz  firmą Windlab, z którą realizuje ten projekt, podzieli się doświadczeniami i efektami pracy hybrydowej elektrowni – poprzez rządową Australijską Agencję Energii Odnawialnej (ARENA) – aby w ten sposób przyczyniać się do realizacji kolejnych tego typu instalacji.

Windlab, który działa na rynkach OZE w Australii, Nowej Zelandii, RPA i Ameryce Północnej posiada projekty na 6,7 GW, z czego elektrownie o mocy 1 GW zostały już uruchomione lub znajdują się na etapie budowy.

Australijska firma chce rozbudować Kennedy Energy Park, w którym w pierwszym etapie powstanie hybrydowa elektrownia realizowana razem z Vestas, docelowo do mocy 1,2 GW. 

red. gramwzielone.pl