Ostrów Wlkp. zaczyna tworzenie lokalnego rynku energii
W Ostrowie Wielkopolskim powołano miejską spółkę CRK Energia, która zajmie się wdrażaniem idei tzw. Ostrowskiego Rynku Energetycznego. Jak podkreślają autorzy tego projektu, wpisuje się on w trend budowania energetyki rozproszonej.
Spółka CRK Energia jako specjalistyczny podmiot ma zostać wyposażona w odpowiednie, wymagane prawem, koncesje na obrót i dystrybucję energii, i być operatorem realizowanych w Ostrowie Wlkp. projektów energetycznych, w tym tzw. Ostrowskiego Rynku Energetycznego.
Jak zaznaczają autorzy projektu Ostrowskiego Rynku Energetycznego, jego rezultatem mają być mniejsze opłaty za energię elektryczną, tańszy transport publiczny, nowe miejsca pracy i poprawa jakości środowiska.
– Ostrowski Rynek Energetyczny jest dużo większym przedsięwzięciem niż zainicjowany wcześniej zalążek tzw. klastra energetycznego, poszerzonym o wiele nowych elementów. Zakłada udział nie tylko podmiotów samorządowo-komunalnych, ale również lokalnych przedsiębiorców, oraz co ważne, także indywidualnych mieszkańców – komentuje Bartosz Ziółkowski, prezes miejskiej spółki Centrum Rozwoju Komunalnego.
CRK wylicza, że obecnie z całego Ostrowa Wlkp. w wyniku zakupu energii elektrycznej, ciepła i paliw wypływa rocznie 400 mln zł, a budowa lokalnego rynku energii doprowadzi do pozostawienia części tych środków u lokalnych firm i samych mieszkańców.
Przewidywane rezultaty utworzenia Ostrowskiego Rynku Energetycznego to redukcja pieniędzy wypływających z miasta na zakup energii o 50 mln zł rocznie.
Spółką CRK Energia będzie kierował Jan Grześkowiak – jak zaznacza miejskie Centrum Rozwoju Komunalnego – to jeden z pionierów gospodarki komunalnej w Ostrowie Wlkp.
Jednym z pierwszych wyzwań CRK Energia ma być kompleksowe wdrożenie pierwszego w historii miasta w pełni zintegrowanego zakupu energii dla miejskich obiektów. – Ponadto zadaniami nowego podmiotu będzie koncentrowanie podmiotów produkujących energię i odbiorców – mieszkańców i przedsiębiorców – na lokalnym rynku, prowadzenie własnego obrotu energią, inicjowanie powstawania nowych obiektów OZE oraz koordynowanie i podtrzymywanie spójności wszystkich inwestycji energetycznych w mieście – wylicza Jan Grześkowiak, prezes CRK Energia.
Jan Grześkowiak to współtwórca powołanego w 1991 roku Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego, autor i realizator koncepcji budowy w Ostrowie Wielkopolskim pierwszej infrastruktury własnej produkcji energii – generacji opartej na turbinie gazowej oraz własnych sieci elektroenergetycznych zasilających infrastrukturę komunalną. W przeszłości realizował także pionierskie przedsięwzięcia komunalne dofinansowane z grantów Banku Światowego i zarządzał kilkudziesięcioma systemami ciepłowniczymi w Polsce.
Na terenie Ostrowa Wlkp. działa utworzony we wrześniu ubiegłego roku Ostrowski Klaster Energetyczny. Porozumienie klastrowe do tej pory podpisało ponad 40 podmiotów z terenu Ostrowa Wielkopolskiego i okolic. Koordynatorem klastra jest Ostrowski Zakład Ciepłowniczy SA.
OZC wytwarza energię w układach kogeneracyjnych w Elektrociepłowni „Ostrów”, w oparciu o turbozespół gazowy oraz układ ORC. Moc turbiny gazowej wynosi 5,1 MW, a układu ORC 1,5 MW.
Spółka posiada status operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, a także ma możliwość sprzedaży energii na podstawie posiadanej koncesji obrotu energią elektryczną.
Odbiorcą energii elektrycznej jest Energa Obrót, ponadto energia elektryczna dostarczana jest do odbiorców końcowych: spółki Wodkan SA – na potrzeby stacji uzdatniania wody, przepompowni i oczyszczalni ścieków, na potrzeby produkcyjne firmy Sklejka Eko oraz dla obiektów handlowych takich jak galeria „Ostrovia”, a także dla stacji operatorów komórkowych.
Całe przedsięwzięcie ma objąć m.in. budowę inteligentnego systemu zarządzenia energią oraz rozwój elektromobilności. Już teraz pierwsze elektryczne autobusy w Ostrowie Wlkp. – cztery elektryczne Solarisy – są zasilane lokalnie wytworzoną energią, a miasto rozstrzygnęło przetarg na kolejnych sześć autobusów napędzanych wyłącznie energią elektryczną, decydując się tym razem na zakup elektrycznych Ursusów.
red. gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.