Nowy wzór wniosku o wydanie gwarancji pochodzenia

Urząd Regulacji Energetyki opublikował nowy wzór wniosku o wydanie gwarancji pochodzenia, które przysługują producentom energii ze źródeł odnawialnych i mogą stanowić dla nich dodatkowe, ale – jak wynika z notowanych cen – stosunkowo niewielkie źródło przychodów.
Gwarancje pochodzenia potwierdzają wyprodukowanie określonej ilości energii ze źródeł odnawialnych. Ich nabywcy mogą poszczycić się tym, że określona cześć energii, którą konsumują, pośrednio pochodzi z OZE. Zakup gwarancji nie jest jednak dla nikogo obligatoryjny. Regulacje dotyczące gwarancji pochodzenia nie wskazują podmiotów zobowiązanych do ich zakupu, nie tworząc tym samym odgórnie rynku zbytu.
Gwarancję pochodzenia wydaje się na pisemny wniosek przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się wytwarzaniem energii elektrycznej w danej technologii odnawialnego źródła energii.
Wniosek jest składany do operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego lub operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego, na którego obszarze działania została przyłączona jednostka, w terminie 30 dni od dnia zakończenia wytworzenia danej ilości energii elektrycznej objętej wnioskiem.
Gwarancja pochodzenia odpowiadająca wytworzeniu 1 MWh zielonej energii jest wydawana na okres 12 miesięcy od dnia zakończenia wytwarzania energii elektrycznej w odnawialnym źródle.
Mechanizm gwarancji pochodzenia został wprowadzony do unijnego prawa na początku ubiegłej dekady i korzystają z niego – oprócz producentów zielonej energii – także firmy, które kupując określoną ilość gwarancji, chcą poprawić swój wizerunek i pokazać, że korzystają z ekologicznej energii.
System gwarancji pochodzenia ma charakter transgraniczny. Oznacza to, że producenci zielonej energii w Polsce swoje gwarancje mogą sprzedać nie tylko podmiotom zarejestrowanym w naszym kraju, ale także firmom z innych państw UE.
W Polsce podmiotem odpowiedzialnym za wydawanie gwarancji pochodzenia jest Urząd Regulacji Energetyki. Gwarancje pochodzenia energii odnawialnej są wydawane przez URE w formie elektronicznej i przekazywane bezpośrednio do rejestru gwarancji pochodzenia.
Gwarancje pochodzenia można sprzedawać za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii, która w czerwcu odnotowała największe miesięczne obroty w kilkuletniej historii tego rynku.
W lipcu w prowadzonym przez Giełdę rejestrze zawarto 194 transakcje na wolumen 835 799 MWh, natomiast w czerwcu za pośrednictwem TGE sprzedano gwarancje odpowiadające produkcji 1 407 848 MWh energii odnawialnej w ramach zrealizowanych 360 transakcji.
Mimo odnotowania w lipcu mniejszych obrotów, średnia cena gwarancji wzrosła w stosunku do średniej ceny z czerwca z 0,39 zł/MWh do 0,42 zł/MWh.
Nowy wzór wniosku o wydanie gwarancji pochodzenia jest dostępny pod tym linkiem.
red. gramwzielone.pl
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o