Parlament Europejski za zwiększeniem celu redukcji emisji CO2

Wczoraj posłowie Parlamentu Europejskiego przegłosowali zwiększenie unijnego celu redukcji emisji dwutlenku węgla do 2030 roku do poziomu 55 proc. w stosunku do przyjętego wcześniej przez Unię Europejską celu redukcji emisji o 40 proc. do roku 2030 w porównaniu z poziomem emisji z roku 1990.
Posłowie europarlamentu podkreślili, że obecne zobowiązania podjęte przez strony Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) „ograniczyłyby globalne ocieplenie jedynie do wzrostu temperatury o około 3,2 st. C i nie zbliżyłyby się nawet do celu obniżenia wzrostu do 2 st. C”.
Takie sformułowanie zawarto w tekście rezolucji na konferencję klimatyczną COP24 w Katowicach, przyjętej 239 głosami do 145, przy 23 wstrzymujących się od głosu.
Posłowie PE uważają, że globalny wpływ wzrostu temperatury o 2 st. C byłby głęboki i najprawdopodobniej nieodwracalny, ale można by go uniknąć, dążąc do osiągnięcia ambitniejszego celu 1,5 st. C.
Podkreślono, że rozwiązania technologiczne są już dostępne i coraz bardziej konkurencyjne cenowo, a wszystkie polityki UE powinny być ściśle powiązane z długoterminowymi celami porozumienia paryskiego, stwierdzono w tekście.
Parlament wezwał strony zawartego w 2015 roku w Paryżu przez kraje ONZ porozumienia klimatycznego, włącznie z Unią Europejską, do zaktualizowania swoich zobowiązań do 2020 roku, co zlikwidowałoby lukę przeszkadzającą w realizacji celów porozumienia paryskiego.
PE podkreślił, że porozumienie osiągnięte między Parlamentem i Radą w sprawie podniesienia celów w zakresie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej do 2030 r. doprowadzi do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych (GHG) o ponad 45 proc. do 2030 r., jednak zdaniem europarlamentu Unia Europejska powinna dążyć do osiągnięcia redukcji GHG o 55 proc. do 2030.
Posłowie PE wezwali też Komisję Europejską i państwa członkowskie do przygotowania wkładu w redukcję emisji GHG do 2020. Ma on zostać przedstawiony podczas szczytu klimatycznego COP24, który odbędzie się w grudniu br. w Katowicach.
Podkreślono przy tym, że jeżeli inne duże gospodarki nie podejmą porównywalnych zobowiązań do UE, konieczne będzie utrzymanie przepisów dotyczących tzw. ucieczki emisji (przenoszenia wysokoemisyjnej produkcji do krajów o mniej restrykcyjnej polityce ochrony środowiska), aby zapewnić konkurencyjność przemysłu europejskiego na świecie.
Zgodnie z przyjętym wczoraj stanowiskiem Parlamentu Europejskiego, unijny budżet powinien być spójny ze zobowiązaniami międzynarodowymi dotyczącymi walki ze zmianą klimatu, a budżet długoterminowy po 2020 roku powinien być skoncentrowany na celach klimatycznych i energetycznych.
Zdaniem posłów PE, udział wydatków związanych z klimatem należy jak najszybciej zwiększyć z 20 proc. do 30 proc., a wszystkie pozostałe wydatki powinny być zgodne z wymogami porozumienia paryskiego.
Przyjęto ponadto, że Unia Europejska powinna również ustanowić specjalny, automatyczny mechanizm finansowania publicznego, zapewniający dodatkowe i proporcjonalne wsparcie udziału UE w międzynarodowym wysiłku finansowym w walce ze zmianą klimatu, w wysokości 100 mld dolarów.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.