Ministerstwo Energii odpowiedziało na krytykę NIK ws. OZE

Ministerstwo Energii odpowiedziało na krytykę NIK ws. OZE
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii

Dzięki licznym działaniom obecnego rządu udało się nadrobić opóźnienia w sektorze energetyki odnawialnej oraz przyspieszyć jego rozwój zapewnia Ministerstwo Energii w odpowiedzi na raport Najwyższej Izby Kontroli wytykający polskiemu rządowi brak działań umożliwiających zwiększanie produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Wczoraj Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat produkcji energii odnawialnej, w którym wskazuje się na duże ryzyko niewywiązania się Polski z naszego zobowiązania do zwiększenia udziału OZE w krajowym miksie energii do roku 2020.

NIK wytyka przy tym instytucjom odpowiedzialnym za rozwój sektora OZE w Polsce m.in. – brak konsekwentnej polityki wobec odnawialnych źródeł energii, opóźnienia w wydawaniu przepisów wykonawczych oraz brak stabilnego i przyjaznego otoczenia prawnego, zapewniającego bezpieczeństwo i  przewidywalność inwestycji w OZE, w szczególności w sektorze energii elektrycznej.

REKLAMA

Spowolnienie inwestycyjne w energetyce odnawialnej, które jest obserwowane w Polsce w ostatnich latach, mogące skutkować niewypełnieniem krajowego celu OZE na 2020 r., może kosztować polskich podatników – jak wylicza NIK – nawet 8 mld zł, które będziemy musieli zapłacić za brakującą, „wirtualną” energię, którą kupimy w ramach tzw. transferów statystycznych od innych krajów Unii Europejskiej posiadających odpowiednie nadwyżki.

Więcej na ten temat w artykule: NIK: brak inwestycji w OZE może kosztować Polskę 8 mld zł.

Do wczorajszego raportu NIK ustosunkowało się jeszcze tego samego dnia Ministerstwo Energii, wskazując na podjęte działania w zakresie promowania produkcji energii odnawialnej.

REKLAMA

Ministerstwo Energii zapewnia, że tegoroczne i zaplanowane na przyszły rok aukcje będą skutkować inwestycjami, które umożliwią realizację celu OZE do 2020 roku.

ME wskazuje ponadto na przyjętą w tym roku nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, która wprowadziła nowe formy wsparcia wytwarzania energii odnawialnej – tzw. system taryf gwarantowanych FIT (feed-in-tariff) oraz system dopłat do ceny rynkowej FIP (feed-in premium). Jak informuje resort, do Urzędu Regulacji Energetyki miało wpłynąć dotąd ponad 300 wniosków o rejestrację wytwórców chcących wejść do tych systemów rozliczeń, z którego mogą korzystać jednak tylko wytwórcy produkujący energię w mniejszych biogazowniach i elektrowniach wodnych.

Resort kierowany przez ministra Krzysztofa Tchórzewskiego odnosi się ponadto do „starego” systemu wsparcia w postaci zielonych certyfikatów, z którego korzystają producenci energii odnawialnej w instalacjach uruchomionych do połowy 2016 r. ME wskazuje w tym kontekście, że „w ramach podejmowanych działań udało się  ustabilizować ceny zielonych certyfikatów i że producenci energii odnawialnej w tym roku sprzedają je po cenach niemal trzykrotnie wyższych niż notowane jeszcze w połowie ubiegłego roku”.

ME wylicza ponadto, że udało się doprowadzić w końcu do wyjaśnienia problemów związanych ze zmianą zasad opodatkowania elektrowni wiatrowych.

Ministerstwo wskazuje na koniec, że prowadzi prace analityczne nad systemem wsparcia i zasadami budowy morskich farm wiatrowych. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.