Emilewicz: 2019 pod znakiem rewolucji prosumentów

Emilewicz: 2019 pod znakiem rewolucji prosumentów
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Fot. Ministerstwo Rozwoju

W dzisiejszym programie „Rozmowy Piaseckiego” w TVN24 minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz po raz kolejny w ostatnich dniach zapowiedziała prace nad mechanizmami wsparcia, które napędzą rozwój energetyki prosumenckiej.

To, co będzie znakiem rozpoznawczym roku 2019 w energetyce, to (…) program Energia Plus, czyli rewolucja prosumentów, otwarcie rynku na serio na prosumentów – powiedziała Jadwiga Emilewicz, odnosząc się do zapowiedzianego przez ministra nauki Jarosława Gowina programu Energia Plus, który ma skutkować masowym wykorzystaniem OZE w milionach polskich gospodarstw domowych.

– 13 stycznia w imieniu Porozumienia zaprezentujemy w Krakowie program Energia+. Na czym on będzie polegał? We współpracy z uczelniami uruchomimy masową budowę odnawialnych źródeł energii dla MŚP oraz gospodarstw domowych – zapowiedział w sobotę podczas Konwencji Zjednoczonej Prawicy minister Gowin, zapewniając, że efektem mają być instalacje OZE w 5 milionach gospodarstw domowych.

REKLAMA

Kluczową technologią na rynku prosumenckim jest fotowoltaika, której spadek kosztów minister Jadwiga Emilewicz podkreśliła w mediach po raz kolejny w ostatnim czasie.

REKLAMA

Koszty instalacji fotowoltaicznych w ciągu ostatnich 4 lat spadły niemal dwukrotnie. Dzisiaj nie wymagają one wsparcia dotacyjnego, dzisiaj wymagają większych zachęt i instrumentów zwrotnych – powiedziała dzisiaj Emilewicz.

Chcemy, aby w Polsce prosumenci, a zatem klienci indywidualni, spółdzielnie mieszkaniowe, samorządy, stawiali instalacje energetyki odnawialnej, a nadwyżki produkowanej energii mogli wprowadzać do sieci energetycznej i za to otrzymywać wynagrodzenie – stwierdziła minister przedsiębiorczości.

Na pytanie o sens planowania daty wycofania się Polski z węgla minister Emilewicz stwierdziła, że sens ma planowanie krajowego miksu energetycznego do roku 2030 czy 2050. – Możemy sobie wiele dat wyznaczać patykiem na piasku, dziś w 80-procentach Polska energetyka opiera się na węglu i tego szybko nie zmienimy – powiedziała, zaznaczając, jednak, że „dzisiaj jesteśmy w momencie przełomu technologicznego”.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.