Włosi zdominowali DSR na polskim rynku mocy

Włosi zdominowali DSR na polskim rynku mocy
Fot. Enel

Włoski koncern energetyczny Enel pochwalił się kontraktami zdobytymi w naszym kraju w wyniku przeprowadzonych w ostatnich tygodniach przez PSE aukcji na rynku mocy. Polski oddział włoskiej grupy zagospodarował 70 proc. potencjału usług DSR, które uzyskały w tych aukcjach kontrakty na świadczenie usług redukcji zapotrzebowania na moc w latach 2021-23.

Enel poinformował, że jego polski oddział, funkcjonujący od niedawna jako Enel X (wcześniej EnerNOC) przejął około 70 proc. kontraktów na świadczenie usług polegających na czasowym ograniczeniu poboru energii elektrycznej z sieci elektroenergetycznej (tzw. Demand Side Response, DSR) w ramach pierwszych aukcji na polskim rynku mocy, które pod koniec 2018 roku przeprowadziły Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

W tych aukcjach skutecznie swoje oferty złożyła także należąca do grupy Energa firma Enspirion, która specjalizuje się w świadczeniu usług redukcji mocy, jednak to włoskiej grupie Enel miało przypaść w tych aukcjach większość kontraktów w zakresie usług polegających na zmniejszeniu poboru mocy przez odbiorców energii elektrycznej we wskazanym czasie.

REKLAMA

Enel X, działający w Polsce od roku 2017 jako EnerNOC, miał zakontraktować teraz na rynku mocy potencjał redukcji rzędu 446 MW na rok 2021, a także po 546 MW na lata 2022 i 2023.

Włosi szacują, że udział usług DSR w całym zakontraktowanym na 2023 r. potencjale na naszym rynku mocy sięgnie 3 proc.

Na całym świecie Enel świadczy usługi redukcji na łączną moc około 6 GW.

Włoski koncern energetyczny posiada zainstalowany potencjał elektrowni na poziomie 89 GW, w tym zainstalowany potencjał odnawialnych źródeł energii sięga już około 43 GW.

REKLAMA

Jak podają Polskie Sieci Elektroenergetyczne, w naszym kraju usługi DSR może świadczyć odbiorca przyłączony do napięcia powyżej 1 kV i posiadający zdolności redukcji obciążenia. W zależności od potencjału redukcji odbiorca może zawrzeć umowę bezpośrednio z PSE S.A. lub z podmiotem agregującym, który będzie go reprezentował w relacji z PSE S.A.

W celu kontraktowania DSR krajowy operator systemu elektroenergetycznego prowadzi dedykowane tej usłudze przetargi w ramach tzw. Programów Gwarantowanych i Programów Bieżących.

W obu przypadkach usługi polegają na realizacji przez wykonawcę zmniejszenia poboru energii na polecenie opertora systemu przesyłowego i mogą być świadczone przez obiekty opomiarowane w sposób umożliwiający rozliczenie redukcji.

Usługa redukcji poboru mocy na polecenie OSP jest kontraktowana w Programie Gwarantowanym w modelu z płatnością za gotowość i wykorzystanie zakontraktowanych mocy, a w Programie Bieżącym w modelu z płatnością za wykorzystanie.

W ramach zakontraktowanych usług DSR w ramach tych programów Polskie Sieci Elektroenergetyczne mają prawo wzywać firmy wyłonione w przetargu do redukcji mocy w dni robocze. W lecie wszystkie firmy muszą być dyspozycyjne w godzinach od 10 do 18, natomiast w okresie zimowym od 16 do 20. PSE ma każdorazowo zgłaszać wstępną potrzebę zrealizowania redukcji z jednodniowym wyprzedzeniem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.