Ponad tysiąc mikroinstalacji w Warszawie

Ponad tysiąc mikroinstalacji w Warszawie
Fot. innogy Polska

Dzięki uruchomieniu ponad 150 mikroinstalacji w ostatnim kwartale 2018 r. łączna liczba takich urządzeń przyłączonych do sieci Innogy Stoen Operator przekroczyła tysiąc. Do tego w Warszawie, na terenie sieci dystrybucyjnej tego operatora, działa jeszcze tylko kilka większych instalacji OZE.

Jak poinformowało portal Gramwzielone.pl biuro prasowe Innogy Stoen Operator, w czwartym kwartale 2018 roku do sieci operatora tego systemu dystrybucyjnego przyłączono 157 odnawialne źródła energii o sumarycznej mocy zainstalowanej równej 0,882 MW.

Wszystkie źródła przyłączone do sieci Innogy Stoen Operator w minionym kwartale to mikroinstalacje fotowoltaiczne.

REKLAMA

Wcześniej, w trzecim kwartale 2018 r. do sieci tego operatora systemu dystrybucyjnego przyłączono 223 instalacje OZE o sumarycznej mocy zainstalowanej równej 1,361 MW – podobnie jak w czwartym kwartale – także w trzecim kwartale przyłączono wyłącznie mikroinstalacje fotowoltaiczne.

Natomiast w drugim kwartale ubiegłego roku działający na terenie Warszawy i okolic operator systemu dystrybucyjnego przyłączył 103 mikroinstalacje fotowoltaiczne o sumarycznej mocy 0,603 MW. Poza tym nie przyłączono w tym czasie żadnych innych systemów OZE, a w pierwszym kwartale ubiegłego roku przyłączono 73 mikroinstalacje o mocy 0,434 MW.

Wynik przyłączeń odnotowanych w ostatnim kwartale 2018 r. przez Innogy Stoen Operator jest natomiast wyraźnie gorszy od wyniku zanotowanego w analogicznym kwartale 2017 roku, w którym przyłączono 245 mikroinstalacji o mocy 1,285 MW.

W całym 2017 roku do sieci innogy Stoen Operator przyłączono w sumie 370 mikroinstalacji o mocy 1,978 MW, a rok wcześniej zrealizowano przyłączenia 173 mikroinstalacji o mocy 1,043 MW.

Natomiast w roku 2018 w sieci tego operatora w zakresie OZE pojawiły się wyłącznie mikroinstalacje fotowoltaiczne. Ich liczba wyniosła 556, a całkowita moc sięgnęła 3,28 MW.

REKLAMA

Na koniec grudnia 2018 r. do sieci tego OSD przyłączone były w sumie 1142 mikroinstalacje o łącznej mocy 6,636 MW, z czego tylko jedna mikroinstalacja nie została wykonana w technologii fotowoltaicznej. Chodzi o mikroinstalację wodną o mocy 3 kW.

Do tego w sieci Innogy Stoen Operator znajdowało się jeszcze tylko sześć większych instalacji OZE, niezaliczanych do grupy mikroinstalacji. To cztery elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 0,478 MW, a do tego dochodzą dwie biogazownie o łącznej mocy 6,654 MW.

Dotacje na OZE w Warszawie

Osoby zainteresowane produkcją własnej energii odnawialnej na terenie stolicy mogą skorzystać z dotacji oferowanych cyklicznie przez Urząd m.st. Warszawy.

Dla podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych wysokość dotacji ustalono na maksymalnie 30 proc. rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji polegającej na wykorzystaniu lokalnych źródeł energii odnawialnej (w stosunku do maksymalnego poziomu dofinansowania 40 proc. stosowanego w poprzednich naborach).

Maksymalna wysokość dotacji na zakup i montaż kolektorów słonecznych nie może przekroczyć 15 tys. zł dla osób fizycznych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, a także 40 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych i przedsiębiorców z wyłączeniem osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. W przypadku zakupu i montażu pomp ciepła maksymalna wysokość dotacji nie może przekroczyć 40 tys. zł, a w przypadku zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych dotacja nie może być wyższa niż 15 tys. zł.

Jak pokazują ostatnie miejskie nabory wniosków o dotacje, odnawialne źródła energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców stolicy. Jakie są efekty ostatnich naborów? Więcej na ten temat w artykule: Coraz więcej wniosków o dotacje na domowe instalacje OZE w Warszawie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.