Enea postawiła farmę fotowoltaiczną za 8,4 mln zł

Enea postawiła farmę fotowoltaiczną za 8,4 mln zł
Enea

W Jastrowiu w województwie wielkopolskim Enea uruchomiła farmę fotowoltaiczną o mocy 3 MW. To dopiero pierwsza elektrownia PV w grupie Enea. Jeszcze w tym roku fotowoltaiczne aktywa spółki powinny wzbogacić się o kolejne instalacje. Największa z nich powstaje w Krzęcinie w województwie zachodniopomorskim.

Farma fotowoltaiczna o mocy 3 MW złożona z ponad 7,4 tys. paneli wytwarza już energię elektryczną, która przekazywana jest do Głównego Punktu Zasilania Jastrowie, sąsiadującego z instalacją PV, należącego do operatora sieci Enea Operator.

Budowa farmy fotowoltaicznej w Jastrowiu ruszyła we wrześniu 2021 roku, a ostatnie zadania wykończeniowe wykonano w tym miesiącu. Koszt inwestycji wyniósł około 8,4 mln zł. Inwestorem była Enea Nowa Energia, a wykonawcą – Enea Serwis.

REKLAMA

Łączna powierzchnia paneli na PV Jastrowie to 14,4 tys. m2, a wszystkie moduły, wykonane w technologii Si-Mono, ważą 161 ton. Do połączenia całej instalacji wykorzystano 50 km kabli.

Produkcja energii elektrycznej z instalacji pozwoli na pokrycie rocznego zapotrzebowania na energię około tysiąca gospodarstw domowych.

Enea będzie współpracować z samorządami

Inwestycja powstała na terenie należącym do Gminy Jastrowie. Odpowiedzialna za projekt spółka Enea Nowa Energia zapowiada kolejne inwestycje w farmy PV we współpracy z samorządami.  

REKLAMA

Uczestniczący w uroczystości otwarcia farmy fotowoltaicznej w Jastrowiu Marek Suski, przewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, stwierdził, że tego rodzaju inwestycje to „wyjście naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom, aby Polska rozwijała nowoczesną energetykę”.

– Myślę, że kolejnymi krokami będą fabryki paneli fotowoltaicznych, tak abyśmy nie musieli ich sprowadzać. Chcemy być w tym zakresie samowystarczalni i uważam, że jest to w naszym zasięgu – zapewnił Marek Suski.

W tym roku Enea Nowa Energia planuje sfinalizowanie kolejnych inwestycji fotowoltaicznych. W Krzęcinie w województwie zachodniopomorskim powstanie instalacja o łącznej mocy 6,607 MW złożona z 7 instalacji fotowoltaicznych. Farma fotowoltaiczna Likowo w gminie Płoty (województwo zachodniopomorskie) będzie mieć około 1 MW mocy, a farmy Lubno I i II, które powstaną w gminie Lubiszyn (województwo lubuskie), będą zbudowane z ponad 9 tys. modułów.

Łącznie wszystkie te farmy fotowoltaiczne mają osiągnąć moc około 15,5 MW. Docelowo Enea chce uruchomić elektrownie PV o mocy nawet 2 GW.

Enea Nowa Energia realizuje projekty fotowoltaiczne także w ramach programu „Fotowoltaika dla każdej gminy”, którego celem są inwestycje w rozwój odnawialnych źródeł energii we współpracy z samorządami.

Docelowo udział OZE w miksie wytwórczym Grupy Enea ma sięgać 22 proc. w 2025 roku oraz 33 proc. w roku 2030.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.