Prezes ENEA SA o inwestycjach w OZE

Prezes ENEA SA o inwestycjach w OZE
Henning Reiter, wikimedia cc-by-3.0

Maciej Owczarek, prezes Enea SA opowiada w wywiadzie dla wnp.pl o planach spółki w zakresie inwestycji w odnawialne źródła energii.

Enea, podobnie jak inne grupy energetyczne w Polsce, zaczyna inwestować w zieloną energię. Swój potencjał w OZE spółka chce zwiększać przede wszystkim dzięki budowie farm wiatrowych i biogazowni.

Do 2020 roku firma chce dysponować portfolio projektów wiatrowych o mocy 250-300 MW. Pierwszą inwestycją Enei w tym zakresie było przejęcie farmy wiatrowej o mocy 6 MW w Darżynie. Jak mówi Owczarek dla wnp.pl, dzieki tej inwestycji Enea chce zdobyć doświadczenie, które przyda się przy realizacji i zarządzaniu kolejnymi farmami wiatrowymi. W tej chwili firma rozważa przejęcia lub inwestycje typu green field dot. projektów o łącznej, nominalnej mocy 1 GW. Niemniej jednak, prezes spółki szacuje, że dobrym wynikiem będzie realiacja 20 procent z nich, a Enea celuje przede wszystkim w większe farmy, o mocy rzędu kilkudziesięciu megawatów.

REKLAMA

– Nie jesteśmy deweloperami farm wiatrowych, szukamy gotowych projektów na etapie pozwolenia na budowę lub z już rozpoczętym procesem inwestycyjnym. Obecnie mamy dostęp do projektów, które dają pewność realizacji w krótkim okresie czasu – mówi na łamach portalu wnp.pl Owczarek.

REKLAMA

Oprócz energetyki wiatrowej Enea zamierza inwestować w biogazownie, jednak, jak zaznacza prezes spółki, elektrownie biogazowe nie będą odgrywały tak dużego znaczenia w zwiększaniu przez Eneę mocy w zielonej energetyce. W tej chwili Enea posiada jedną biogazownię, przejętą w ubiegłym roku i zlokalizowaną w Liszkowie.

– Do 2020 r. chcemy mieć biogazownie o łącznej mocy od 50 do 100 MW. Mamy portfel potencjalnych projektów biogazowych i jeśli dojdą one do etapu inwestycyjnego, to może się okazać, że przyrost mocy z tych źródeł w Grupie Enea będzie skokowy. Bardzo dużo zależy od lokalnych warunków. Szukamy biogazowni osadzonych w lokalnych realiach, posiadających dostęp do substratu i odbiorców produktu – wyjaśnia prezes Enea SA.

Oprócz energii wiatrowej i biogazowej, Enea rozważą także inwestycje w hydroelektrownie, jednak jak podkreśla Owczarek, projekty Enei związane z budową elektrowni wodnych są w początkowym stadium realizacji.

gr