Aktualna sytuacja i prognozy rynku uprawnień do emisji CO2

Aktualna sytuacja i prognozy rynku uprawnień do emisji CO2
Bert K, flickr cc-by-2.0

{więcej}Analitycy DM Consus progonzują krótkotrwałą stabilizację cen na rynku carbon przed spodziewaną decyzją o ograniczeniu puli darmowych uprawnień do emisji CO2.

Prognoza średniej wartości uprawnień EUA w II półroczu 2013 r. nie zmieniła się w stosunku do czerwcowej prognozy i wynosi 4,24 euro. Głównymi czynnikami wpływającymi na cenę są:
1) Odsunięcie w czasie decyzji PE w sprawie backloadingu – stabilność cen;
2) Opóźnienia w przydziale darmowych uprawnień oraz ryzyko korekty wcześniej zakładanych ilości – lekki wzrost cen.

Powrót do prac nad głośną propozycją przesunięcia 900 mln uprawnień do emisji CO2 (EUA) z lat 2013-2015 na późniejszy termin trzeciego okresu rozliczeniowego systemu EU ETS spodziewany jest najwcześniej w październiku br. Do tego czasu jedynie nieoficjalne informacje dotyczące stanowisk poszczególnych państw mogą nieznacznie oddziaływać na wycenę jednostek.

REKLAMA
REKLAMA

Instalacje, dla których przewidziane były darmowe uprawnienia, wciąż nie posiadają ich na swoich rachunkach. Zwłoka jest efektem wydłużenia czasu prac nad ustaleniem wartości współczynnika korygującego, którego Komisja Europejska może użyć do zmniejszenia pierwotnie zakładanych ilości darmowych uprawnień. Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Środowiska zostanie on przedstawiony przez KE w najbliższych tygodniach. Do tego czasu, wraz z narastającą niepewnością wśród zainteresowanych podmiotów, ceny uprawnień mogą nieznacznie wzrosnąć.

Mimo umożliwienia handlu jednostkami CER w kontraktach Daily Future (ICE) zainteresowanie tymi jednostkami jest znikome. Po pozostaniu na rynku jedynie „zielonych” jednostek ich wycena oscyluje w okolicy 0,5 euro. Taki lub nieco niższy poziom może utrzymać się do końca roku.

źródło: DM Consus