Mały trójpak. Nowe zasady przyłączania do sieci w nowelizacji Prawa energetycznego
Redakcja
27-09-2013 08:14
Mały trójpak energetyczny w części poświęconej zasadom przyłączenia do sieci enrgetycznej wprowadza do Prawa energetycznego kilka nowych regulacj. Dotyczą one przede wszystkim zasad przyłączania mikroinstalacji, a także nowych obowiązków dla operatorów sieci energetycznych w zakresie procedury wydawania warunków przyłączenia.
Mały trójpak energetyczny, czyli nowelizacja Prawa energetycznego z 26 lipca 2013 r., która weszła w życie w ubiegłym tygodniu, podtrzymuje generalne zasady przyłączenia do sieci źródeł OZE zawarte w dotychczasowym Prawie energetycznym. W art. 7 Prawa energetycznego, który jest poświęcony zasadom przyłączania, wprowadza się jednak kilka nowości, w tym zapisy regulujące przyłączanie do sieci mikroinstalacji OZE.
REKLAMA
Zgodnie z nowelizacją Prawa energetycznego z 26 lipca 2013 r. inwestorzy ubiegający się o przyłączenie mikroinstalacji o mocy niewiększej niż określona w warunkach przyłączenia dla odbiorcy końcowego, przyłączenie do sieci odbywa się na podstawie zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji, złożonego w przedsiębiorstwie energetycznym, po zainstalowaniu odpowiednich układów zabezpieczających i układu pomiarowo-rozliczeniowego. W innym przypadku przyłączenie mikroinstalacji do sieci dystrybucyjnej ma się odbywać na podstawie umowy o przyłączenie do sieci. Mały trójpak stanowi ponadto, że koszt instalacji układu zabezpieczającego i układu pomiarowo-rozliczeniowego ponosi operatorsystemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego.
Za przyłączenie do sieci źródeł OZE będzie pobierać się opłatę oszacowaną na podstawie nakładów poniesionych w związku z przyłączeniem. Wyjątek stanowią źródła wytwarzania energii elektrycznej o mocy do 5 MW oraz źródła kogeneracyjne o mocy do 1 MW, w przypadku których opłata za przyłączenie, którą zostanie obarczony inwestor, zostanie zmniejszona o połowę. Nowelizacja Prawa energetycznego z 26 lipca 2013 r. zakłada ponadto zwolnienie z kosztów przyłączenia w przypadku mikroinstalacji OZE o mocy do 40 kW. W tym wypadku koszty przyłączenia do sieci ponosi zakład energetyczny, do którego sieci jest przyłączana mikroinstalacja.
Dla większych źródeł OZE przepisy nie ulegają zbytnio zmianie. Nowelizacja Prawa energetycznego z 26 lipca 2013 r. podtrzymuje obowiązek sporządzania ekspertyzy wpływu planowanego przyłączenia na pracę sieci w przypadku wniosku o przyłączenie źródła o mocy powyżej 2 MW, a także utrzymuje zasadę, iż warunki przyłączenia przyznane przez przedsiębiorstwo energetyczne inwestorowi są ważne 2 lata.
Mały trójpak podtrzymuje ponadto terminy na rozpatrzenie wniosków o przyłączenie. Zakład energetyczny, do którego trafi taki wniosek, ma na jego rozpatrzenie 30 dni – w przypadku sieci 1 kV oraz 150 dni w przypadku sieci o napięciu znamionowym przekraczającym 1 kV.
Jak dotychczas, inwestor chcący przyłączyć instalację OZE do sieci o mocy znamionowej powyżej 1 kV musi wnieść na konto zakłądu energetycznego i której wysokość to 30 zł za każdy kW planowanej mocy, przy czym łączna wartość zaliczki nie może przekroczyć 3 mln zł. Zaliczkę należy wnieść w terminie 14 dni roboczych od dnia złożenia wniosku o warunki przyłączenia.
Zgodnie z nowelizacją Prawa energetycznego z 26 lipca 2013 r. umowa o przyłączenie do sieci powinna zawierać następujące elementy:
REKLAMA
– termin realizacji przyłączenia, – wysokość opłaty za przyłączenie,
– miejsce rozgraniczenia własności sieci przedsiębiorstwa energetycznego i instalacji podmiotu przyłączanego, – zakres robót niezbędnych przy realizacji przyłączenia, – wymagania dotyczące lokalizacji układu pomiarowo-rozliczeniowego i jego parametrów, – harmonogram przyłączenia, warunki udostępnienia przedsiębiorstwu energetycznemu nieruchomości należącej do podmiotu przyłączanego w celu budowy lub rozbudowy sieci niezbędnej do realizacji przyłączenia, – przewidywany termin zawarcia umowy, na podstawie której nastąpi dostarczanie paliw gazowych lub energii, – ilości paliw gazowych lub energii przewidzianych do odbioru, – moc przyłączeniową, – określoną odpowiedzialność stron za niedotrzymanie warunków umowy, a w szczególności za opóźnienie terminu realizacji prac w stosunku do ustalonego w umowie, a także – okres obowiązywania umowy i warunki jej rozwiązania.
W porównaniu z wcześniejszą wersją Prawa energetycznego, mały trójpak wnosi do powyższego zapis mówiący o harmonogramie przyłączenia, który jest istotny zwłaszcza w kontekście nowych obowiązków, które mały trójpak nakłada na przedsiębiorstwa energetyczne, gdy te odmówią wydania warunków przyłączenia będących podstawą do podpisania umowy przyłączeniowej.
Najwięcej zmian w zakresie przyłączenia do sieci mały trójpak wprowadza w pkt. 8d artykułu 7 Prawa energetycznego. W znowelizowanym Prawie energetycznym wprowadza się zasadę, iż w przypadku odmowy wydania warunków przyłączenia z powodów z powodu braku technicznych warunków przyłączenia wynikających z braku niezbędnych zdolności przesyłowych sieci w terminie proponowanym przez podmiot ubiegający się o przyłączenie odnawialnego źródła energii przedsiębiorstwo energetyczne ma określić planowany termin oraz warunki wykonania niezbędnej rozbudowy lub modernizacji sieci, a także termin przyłączenia.
Ponadto, zgodnie z nowymi regulacjami wniesionymi do Prawa energetycznego przez mały trójpak, w przypadku braku technicznych lub ekonomicznych warunków przyłączenia w zakresie mocy przyłączeniowej określonej we wniosku o wydanie warunków przyłączenia dla OZE, przedsiębiorstwo energetyczne ma zawiadomić inwestora o wielkości dostępnej mocy przyłączeniowej, dla jakiej możliwe będzie zrealizowanie przyłączenia. W takim wypadku – zgodnie z nowelizacją Prawa energetycznego z 26 lipca 2013 r. – inwestor może w terminie 30 dni zgodzić się na daną moc i wówczas zakład energetyczny musi wydać na nią warunki przyłączenia – lub zrezygnować z przyłączenia danej mocy.
Mały trójpak stanowi ponadto, że w przypadku gdy przedsiębiorstwo energetyczne odmówi przyłączenia do sieci z powodu braku warunków ekonomicznych, za przyłączenie może ustalić opłatę w wysokości uzgodnionej z inwestorem w umowie o przyłączenie do sieci.
REKLAMA
Zapisz się do newslettera Gramwzielone.pl!
Bądź na bieżąco z wiadomościami, nowościami i ofertami firm z rynku energii odnawialnej.