Rekord produkcji energii odnawialnej w Niemczech

Rekord produkcji energii odnawialnej w Niemczech
EDP press

{więcej}Kilka dni temu nasi zachodni sąsiedzi osiągneli kolejny rekord produkcji energii ze źródeł odnawialnych. 

Jak poinformował Bernard Chabot, ekspert ds. energetyki odnawialnej firma BCCONSULT, w godzinach południowych 3 października br. źródła fotowoltaiczne i wiatrowe produkowały 60% energii generowanej w sumie w tym czasie w Niemczech. 3 października energetyka fotowoltaiczna i wiatrowa odpowiadały razem za 36,4% energii wyprodukowanej w tym dniu za naszą zachodnią granicą. 

Obecnie w skali roku Niemcy z OZE generują już ponad 20% konsumowanej przez siebie energii. Oficjalny cel niemieckiego rządu na rok 2020 to natomiast 35%. Niedawno niemiecki minister środowiska Peter Altmaier ocenił, że do tego czasu realne jest osiągnięcie poziomu 40%, wzywając jednocześnie do ograniczenia rozwoju nowych farm wiatrowych. – Nie boję się, że nie osiągnięmy celu 35%. Bardziej obawiam się o to, że w niektórych obszarach przestrzelimy. (…) Obecny system wsparcia prowadzi do szybszego niż planowaliśmy rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie – ocenił Altmaier.

REKLAMA
REKLAMA

Obecnie potencjał farm fotowoltaicznych i wiatrowych w Niemczech przekracza już ponad 65 GW. Szacuje się, że w całym 2013 r. za naszą zachodnią granicą przybędzie ok. 3 GW elektrowni wiatrowych i ok. 3-4 GW instalacji fotowoltaicznych, podczas gdy w poprzednich latach Niemcy instalowali rocznie średnio ponad 7 GW elektrowni fotowoltaicznych. 


Produkcja energii wiatrowej i słonecznej w Niemczech w dniach 1-3 października 2013 r. Źródło: BCCONSULT

gramwzielone.pl