IEA: OZE wkracza na środek sceny

IEA: OZE wkracza na środek sceny
Dong Energy press

Według Międzynarodowej Agencji Energetyki (IEA), globalny udział OZE w produkcji energii wzrośnie 5-krotnie do roku {więcej}2035.

W tegorocznej edycji raportu „World Energy Outlook” Międzynarodowa Agencja Energetyki zapowiada wzrost znaczenia OZE w globalnej energetyce  – zwłaszcza w Europie i Chinach. Według IEA, udział OZE (bez energetyki wodnej) w produkcji energii na świecie wzrośnie z 3% w roku 2009 do 15% w roku 2035.

REKLAMA

Międzynarodowa Agencja Energetyki zapowiada, że w nadchodzących latach stopniowo ograniczane będzie subsydiowanie energetyki odnawialnej. WG IEA subsydiowanie wybranych technologii OZE będzie jednak konieczne, aby stały się one konkurencyjne w stosunku do energetyki konwencjonalnej.

REKLAMA

IEA podkreśla także, iż dynamiczny rozwój zielonej energetyki będzie generować konieczność nakładów inwestycyjnych na dodatkowe sieci przesyłowe. Ich wielkość w ujęciu globalnym powinna wynieść 10% całkowitego poziomu nakładów inwestycyjnych w sektorze przesyłu energii, a w Unii Europejskiej udział ten powinien wynieść 25%.

gr