1 kWh za 500 C$. Kanada dołącza do wyścigu o "złotego grala" energii odnawialnej

1 kWh za 500 C$. Kanada dołącza do wyścigu o "złotego grala" energii odnawialnej
Bosch press

{więcej}Dzięki efektywnej i taniej technologii magazynowania energii OZE może odegrać istotną rolę w miksach energetycznych poszczególnych krajów. Do wyścigu o opracowanie skutecznego sposobu na przechowywanie energii włączyli się Kanadyjczycy. 

Zaawansowane badania nad wielkoskalowymi magazynami energii wytwarzanej w źródłach odnawialnych prowadzą już Amerykanie, Niemcy i Japończycy. Teraz do grona tych państw dołącza Kanada. 

REKLAMA

Kanadyjska Narodowa Rada Badań (National Research Council – NRC) uruchomiła program badań nad magazynowaniem energii jako kluczowej technologii dla dalszego rozwoju energetyki odnawialnej w tym kraju. W badania nad rozwiązaniami magazynowania energii zostanie zaangażowanych 35 naukowców z uczelni w Ottawie i Vancouver, a w prace nad magazynami energii włączą się też operatorzy sieci elektroenergetycznych. 

REKLAMA

Celem NRC jest obniżenie kosztów magazynowania energii z 1 tys. dol. kanadyjskich do ok. 500 dol. kanadyjskich w przeliczeniu na 1 kWh. Kanadyjczycy chcą też zwiększyć żywotność magazynów energii z 7 do 15 lat. 

NRC podkreśla, że w kolejnych latach koszty energii w Kanadzie będą rosły w związku z potrzebą modernizacji sieci elektroenergetycznych, jednak finalnie powinny one spaść właśnie dzięki wdrożeniu systemów magazynowania energii. 
gramwzielone.pl