Parlament Europejski zmienia zdanie w kwestii celów klimatycznych

Parlament Europejski zmienia zdanie w kwestii celów klimatycznych
ines saraiva, flickr cc-by-2.0

{więcej}Parlament Europejski wezwał do utrzymania wnioskowanych do tej pory przez Brukselę, nowych celów w zakresie redukcji emisji CO2 w Unii Europejskiej do roku 2020, jednak tylko wtedy, gdy do akcji ograniczania emisji CO2 przyłączą się też inne państwa. 

Jak do tej pory Parlament Europejski opowiadał się za przyjęciem celu redukcji emisji CO2 we Wspólnocie o 30% do roku 2020 r. bez względu na podobne decyzje ze strony innych państw. Aktualny cel w tym zakresie obowiązujący państwa UE to 20%. 

REKLAMA

Tymczasem w przyjętej wczoraj rezolucji PE podkręśla się, że „UE jest na dobrej drodze do osiągnięcia redukcji emisji znacznie powyżej zakładanego 20 proc. celu, oraz że Unia zaoferowała zwiększenie swojego celu do 30 proc. do 2020 roku, jeśli inne kraje odpowiedzialne za większość emisji, zobowiążą się do podobnych celów” (za PAP). 

REKLAMA

Z uchwały PE może być zadowolona Polska, która konsekwentnie protestuje przeciwko zwiększaniu zobowiązań w zakresie ograniczania emisji CO2 przez państwa Wspólnoty. 

Uchwała PE została przyjęta na niecałe 3 tygodnie przed rozpoczynającym się 11 listopada w Warszawie szczytem klimatycznym ONZ (COP-19), podcza którego Komisja Europejska chce forsować zwiększenie zobowiązań w zakresie redukcji emisji CO2 w nowym traktacie klimatycznym, który zastąpi obowiązujący do tej pory Protokół z Kioto. 
gramwzielone.pl