Dofinansowanie na ochronę powietrza na Mazowszu

Dofinansowanie na ochronę powietrza na Mazowszu
Rockwool

Samorząd Mazowsza uruchamia program dofinansowania działań służących ochronie powietrza. W „Mazowieckim Instrumencie Wsparcia Ochrony Powietrza Mazowsze 2019” zarezerwowano budżet 5 mln zł.

„Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza Mazowsze 2019” to pilotażowy program samorządu województwa mazowieckiego skierowany do gmin wiejskich, miejskich i wiejsko-miejskich. Jego głównym zadaniem jest polepszenie jakości powietrza na Mazowszu.

Wsparcie obejmie m.in. zakup narzędzi do kontroli palenisk domowych, tworzenie terenów zielonych czy zakup systemu służącego do informowania o jakości powietrza.

REKLAMA

– W naszym budżecie znaleźliśmy środki na tak ważne działania sprzyjające ochronie powietrza. Dzięki naszemu wsparciu samorządy będą mogły nie tylko zakupić oczyszczacze powietrza, systemy kontroli, ale także poprzez różnego rodzaju nasadzenia tworzyć tereny zielone – wylicza Janina Ewa Orzełowska z zarządu województwa mazowieckiego.

Środki można przeznaczyć też na zakup oczyszczaczy powietrza do budynków użyteczności publicznej oraz na działania edukacyjno-informacyjne.

Dofinansowanie zadania to maksymalnie 50 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 200 tys. zł. 

Każda gmina może złożyć maksymalnie dwa wnioski na dwa różne zadania.

Wnioski można składać do 15 maja. Dofinansowane zadania mają zostać zrealizowane do 15 października br.

REKLAMA

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zapewnia, że w zakresie ograniczania emisji i poprawy efektywności energetycznej wkrótce zostaną uruchomione na Mazowszu unijne fundusze w wysokości około 100 mln zł.

W wyniku działań podjętych m.in. dzięki unijnemu dofinansowaniu, do końca 2022 r. w województwie mazowieckim zniknąć mają wszystkie najniższej jakości kotły na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów co najmniej klasy 3 oraz kominki, które nie są przystosowane do założeń ekoprojektu.

W latach 2014-2018 na działania związane m.in. ekologiczną energią, efektywnością energetyczną oraz redukcją emisji szkodliwych substancji do beneficjentów z Mazowsza trafiło 1,4 mld zł unijnych funduszy.

Na razie na ten rok w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego nie przewidziano kolejnych nabór wniosków o dofinansowanie na działania związane z odnawialnymi źródłami energii i efektywnością energetyczną.

Jednak w tym roku na Mazowszu powinna być prowadzona instalacja kilkuset systemów OZE w efekcie konkursów na dotacje z RPO WM rozstrzygniętych w ubiegłym roku. Więcej na ten temat: Dotacje na kilkaset instalacji OZE na Mazowszu.

Osobny budżet na dotacje służące walce ze smogiem i poprawie efektywności energetycznej oferują mieszkańcom Warszawy władze stolicy. Jak zapewnia stołeczny magistrat, Warszawa zlikwiduje wszystkie „kopciuchy” w domach komunalnych do 2021 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.