Kolejne zmiany w programie Czyste powietrze

Kolejne zmiany w programie Czyste powietrze
Wagner Solar

Z początkiem tego miesiąca w programie „Czyste powietrze”, mającym na celu wsparcie inwestycji polegających na termomodernizacji i wymianie źródeł ciepła, wprowadzono zmianę wyłączającą możliwość rozliczenia kosztów poniesionych przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Teraz w regulaminie programu zostaną wprowadzone kolejne zmiany.

Na początku tego miesiąca w programie „Czyste powietrze” wprowadzono zmianę oznaczającą, że osoby, które zechcą skorzystać z dofinansowania na zakup nowego źródła ciepła i termomodernizację, a złożą swoje wnioski po 1 lipca, muszą pamiętać, że koszty kwalifikowane nie mogą zostać poniesione przed dniem złożenia wniosku.

Od tej zasady przewidziano jednak wyjątek, zgodnie z którym można uwzględnić poniesione wcześniej koszty związane z wykonaniem dokumentacji projektowej i audytu energetycznego.

REKLAMA

Teraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który nadzoruje realizację „Czystego powietrza”, informuje o kolejnych zmianach w regulaminie programu, które wejdą w życie już w dniu 29 lipca.

Kluczowa zmiana w regulaminie to umożliwienie gminom udział w procesie wdrażania programu. Będą one przyjmować wnioski o dofinansowanie i dokonywać ich wstępnej weryfikacji – na podstawie porozumień zawartych z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Ma to ułatwić dostęp potencjalnym wnioskodawcom do programu i usprawnić proces jego wdrażania.

Kolejna zmiana zakłada, że regulamin nie będzie zawierał załącznika nr 1 „Wymagania techniczne”. Jego zapisy przeniesiono do głównego dokumentu, łącząc je z treścią dawnego pkt 6 ppkt 7) oraz 9.I i umieszczając w obecnym pkt 6.6 „Wykaz kosztów kwalifikowanych oraz ich limitów jednostkowych”.

Usunięto wymóg spełniania warunków technicznych dla źródeł ciepła nieobjętych wymianą w ramach przedsięwzięcia, w budynkach, które uzyskały pozwolenie na budowę przed 15.12.2002 r. Pozostawiono tylko wymóg co najmniej 5. klasy normy europejskiej EN 303-5:2012 dla źródeł ciepła na paliwo stałe.

W pkt 6.1 „Okres kwalifikowalności kosztów” zmieniono sposób określania maksymalnego terminu zakończenia realizacji przedsięwzięcia. Dotychczas był on wskazywany jako nie później niż 24 miesiące po podpisaniu umowy o dofinansowanie, teraz będzie wynosić nie później niż 30 miesięcy od daty złożenia wniosku.

W pkt 6.7.4) regulaminu doprecyzowano, że kwalifikowane są koszty związane ze źródłem ciepła w przypadku jego instalacji na potrzeby ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. W programie nie kwalifikuje się kosztów źródeł ciepła zainstalowanych wyłącznie do wytwarzania ciepłej wody użytkowej.

W pkt 6.7.12) doprecyzowano, że pojęcie prowadzenia działalności gospodarczej rozumiane jest zgodnie z unijnym prawem konkurencji.

REKLAMA

W pkt 7.4 „Beneficjenci” doprecyzowano ppkt 2), który wskazuje obecnie, że w przypadku domu nowobudowanego beneficjentami dofinansowania z „Czystego powietrza” mogą być osoby fizyczne będące właścicielami/współwłaścicielami nieruchomości, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego, pod warunkiem wyrażenia zgody przez pozostałych współwłaścicieli tej nieruchomości.

Zmieniony został wzór formularza wniosku o dofinansowanie, tak aby uprościć proces jego wypełniania przez wnioskodawcę. Ponadto, w obecnej formie wniosek będzie zawierał warunki umowy dotacji oraz oświadczenie woli wnioskodawcy o chęci jej zawarcia, bez konieczności dodatkowej wizyty wnioskodawcy w siedzibie WFOŚiGW.

Kolejna zmiana zakłada, że beneficjenci ubiegający się o dotację nie będą musieli składać weksla in blanco z klauzulą bez protestu jako zabezpieczenia prawidłowego wykonania umowy dotacji.

Jak ponadto informuje NFOŚiGW, zmianom uległa instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie. W celu ułatwienia wnioskodawcom dostępu do najczęściej wyszukiwanych informacji, część wniosku poświęcona obliczaniu wysokości dochodu na członka gospodarstwa domowego została wyodrębniona w formie osobnego dokumentu.

Zmienione zostały też wzory dokumentów służących do rozliczenia umowy: wniosku o płatność, protokół odbioru robót wykonawcy oraz protokół końcowy. NFOŚiGW zapewnia, że w tym przypadku zmiany mają charakter dostosowujący je do zmian dokumentów głównych.

Nowy regulamin programu „Czyste powietrze”, mający obowiązywać od 29 lipca, jest dostępny w pliku PDF pod tym linkiem.

Jak ostatnio podawało Ministerstwo Środowiska, na dzień 28 czerwca liczba złożonych wniosków w „Czystym powietrzu” wynosiła prawie 64 tys. na łączną kwotę 1,5 mld zł. Najwięcej wniosków złożono w wojewódzkich funduszach w Katowicach, Krakowie i Warszawie.

Ponadto podjęto niemal 26 tys. uchwał o udzieleniu finansowania, a wartość podpisanych umów opiewa łącznie na 300 mln zł.

Obecnie poszczególne wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej podpisują kolejne porozumienia z gminami, które będą pośredniczyć w przyjmowaniu wniosków w programie „Czyste powietrze”. Więcej na ten temat w artykule: Pierwsze gminy przystąpiły do programu Czyste powietrze.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.