Pierwsze gminy przystąpiły do programu Czyste powietrze

Pierwsze gminy przystąpiły do programu Czyste powietrze
Rockwool

Do tej pory wnioski o dofinansowanie w programie „Czyste powietrze” były przyjmowane wyłącznie przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, co skutkowało stosunkowo wolnym tempem ich procedowania i relatywnie małą liczbą podpisanych umów. Teraz do realizacji programu włączają się gminy, z którymi poszczególne WFOŚiGW podpisały w tym tygodniu pierwsze porozumienia.

W ostatnich tygodniach Ministerstwo Środowiska zapewniało, co miało wynikać z uwag Komisji Europejskiej i ryzyka utraty unijnych funduszy na walkę ze smogiem w przyszłej perspektywie budżetowej UE, że rozszerzy katalog podmiotów przyjmujących wnioski w programie „Czyste powietrze”, aby w ten sposób przyspieszyć jego realizację.

Ministerstwo zapewniło, że najpierw do przyjmowania wniosków zostaną włączone gminy, a ponadto resort ma analizować zaangażowanie banków.

REKLAMA

W tym tygodniu przedstawiciele wojewódzkich funduszy ochrony środowiska podpisali pierwsze porozumienia z gminami, w których będzie można składać wnioski o dofinansowanie.

Przy tym do zadań gmin ma należeć bieżący kontakt z beneficjentami, a także przyjmowanie wniosków oraz ewentualnych korekt.

Pierwsze porozumienie w tym zakresie z siedmioma gminami zawarł WFOŚiGW w Krakowie. W Małopolsce w przyjmowanie od mieszkańców wniosków o dofinansowanie zaangażują się na początku urzędnicy z Bobowej, Charsznicy, Korzennej, Miechowa, Szaflar, Bystrej-Sidziny oraz Starego Sącza.

Z kolei na Dolnym Śląsku początkowo do programu ma przystąpić 16 gmin, z którymi w tym tygodniu podpisał porozumienia WFOŚiGW we Wrocławiu.

W efekcie wnioski o dofinansowanie będzie można składać w urzędach gmin: Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Dobroszyce, Szklarska Poręba, Chojnów, Podgórzyn, Głuszyca, Bierutów, Zgorzelec, Gaworzyce, Nowogrodziec, Udanin, Grębocice i Zawonia. 

Ponadto w woj. dolnośląskim od ubiegłego roku działają utworzone przez WFOŚiGW we Wrocławiu cztery punkty obsługi beneficjentów – we Wrocławiu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy, a na Dolnym Śląsku do tej pory wpłynęło 3,2 tys. wniosków, rozpatrzono 1,9 tys. wniosków, podpisano ponad 720 umów i przyznano 24 mln zł dofinansowania. Dolnośląski fundusz chwali się, że wypłacił do tej pory beneficjentom drugą co do wielkości w kraju kwotę pożyczek, sięgającą 0,5 mln zł. Łącznie z dotacjami wypłacono 4 mln zł.

Porozumienia z pierwszymi gminami podpisano także w woj. zachodniopomorskim. WFOŚiGW w Szczecinie porozumiał się na razie z gminami: Darłowo – miasto Darłowo oraz gmina wiejska, Sławno – miasto Sławno oraz gmina wiejska, Postomino, Rymań i Będzino.

REKLAMA

W woj. zachodniopomorskim w ciągu pierwszych 9 miesięcy funkcjonowania programu złożono niemal 1,8 tys. wniosków o dofinansowanie na ok. 40 mln zł, w tym na dotacje ponad 24 mln zł, a pożyczki ponad 15 mln zł. Szczeciński WFOŚiGW dotąd podpisał około tysiąca umów na łączną kwotę ok. 21,4 mln zł.

W województwie kujawsko-pomorskim porozumienia ws. przystąpienia do programu „Czyste powietrze” podpisało pierwszych 13 gmin: Brześć Kujawski, Gąsawa, Kowal, Śliwice, Świedziebnia, Tłuchowo, Lubień Kujawski, Nowa Wieś Wielka, Czernikowo, Janikowo, miasto i gmina Nakło nad Notecią, Wielka Nieszawka i Choceń.

Natomiast WFOŚiGW w Gdańsku podpisał porozumienia z prawie 30 pomorskimi gminami – to m.in. Starogard Gdański, Brusy, Człuchów.

Dotychczas do pomorskiego WFOŚiGW wpłynęło około 4,7 tys wniosków o dofinansowanie. Najwięcej z gmin: Gdańsk, Kartuzy, Starogard Gdański. Pomorski Fundusz nieustannie znajduje się w czołówce rankingu pod względem liczby złożonych wniosków. Podpisanych zostało ponad 1,7 tys, umów z wnioskodawcami programu. Na konta beneficjentów trafiły już pierwsze wypłaty dotacji. Na 2019 rok ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udostępnionych zostało 50 mln zł (dotacje) i 12 mln zł (pożyczki).

Jak ostatnio podawało Ministerstwo Środowiska, na dzień 28 czerwca liczba złożonych wniosków w „Czystym powietrzu” wynosiła prawie 64 tys. na łączną kwotę 1,5 mld zł. Najwięcej wniosków złożono w wojewódzkich funduszach w Katowicach, Krakowie i Warszawie.

Ponadto podjęto niemal 26 tys. uchwał o udzieleniu finansowania, a wartość podpisanych umów opiewa łącznie na 300 mln zł.

Ministerstwo Środowiska zakłada, że do końca 2019 roku do programu wpłynie ponad 100 tys. wniosków.

Tymczasem wnioski z analizy wykonanej przez Bank Światowy wskazują, że aby w zadowalającym stopniu wpłynąć na poprawę jakości powietrza w Polsce, realizowanych w skali roku powinno być około 400 tys. wniosków.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.