Minister Kurtyka zapowiada uproszczenie Czystego Powietrza
Realizowany od ponad roku rządowy program walki ze smogiem Czyste Powietrze nie przynosi na razie dostatecznych efektów jeśli chodzi o liczbę podpisanych umów na dofinansowanie. Zmianę tej sytuacji zapowiada minister klimatu Michał Kurtyka.
Po likwidacji Ministerstwa Środowiska, które w poprzednim rządzie nadzorowało pracę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, odpowiadając m.in. za realizację Czystego Powietrza, teraz tym programem powinno zająć się Ministerstwo Klimatu kierowane przez Michała Kurtykę.
Szef resortu klimatu poinformował w wywiadzie dla Radia Szczecin, że na koniec 2019 roku do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wpłynęło ponad sto tysięcy wniosków na kwotę około 2 miliardów złotych. W tym 70 tysięcy aplikacji zostało rozpatrzonych.
Na razie problemem programu, którego budżet ma przekroczyć aż 100 mld zł i który ma być realizowany do 2029 r., są przede wszystkim ograniczone możliwości procedowania złożonych wniosków przez pracowników wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
O niedostatecznym tempie wydawania pieniędzy z Czystego Powietrza wiadomo już od wielu miesięcy. Pierwszym pomysłem rządu było zaangażowanie w proces przyjmowania wniosków urzędników w poszczególnych gminach. Chętnych do zaangażowania się w ten proces zgłosiło się kilkaset samorządów.
Następnie NFOŚiGW, kierowany już przez Piotra Woźnego, podjął rozmowy z bankami, które mają pomóc w przyjmowaniu wniosków i ewentualnej digitalizacji tego procesu.
Jednak na razie nie wypracowano jeszcze zasad współpracy z sektorem bankowym i żaden z banków, które wyraziły zainteresowanie udziałem w programie, nie rozpoczął przyjmowania wniosków.
Teraz minister Kurtyka, który ma przejąć nadzór nad NFOŚiGW i programem Czyste Powietrze, zapowiedział na antenie Radia Szczecin uproszczenie procedury składania wniosków.
– Będę dążył do tego, żeby program został ułatwiony między innymi z punktu widzenia procedur formalno-prawnych, żeby ten program mógł objąć jeszcze większe grono beneficjentów – powiedział szef resortu klimatu.
Ponadto, jak wynika z wypowiedzi ministra Kurtyki, w tym miesiącu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma przedstawić wnioski z analizy dotyczącej sposobu pozyskiwania środków z Czystego Powietrza. Przeprowadzenie inwentaryzacji zlecił minister klimatu.
Po ponad roku funkcjonowania programu Czyste Powietrze są już dostępne dane dotyczące złożonych wniosków o dofinansowanie do poszczególnych technologii grzewczych. Jakie są efekty? Więcej w artykule: Jakie instalacje grzewcze wybierają beneficjenci programu Czyste Powietrze?
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.