Re-Source Hub Poland pomoże w budowaniu umów CPPA

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej powołało platformę Re-Source Hub Poland, aby przyspieszyć rozwój nowej, rynkowej formuły finansowania inwestycji w OZE, która może połączyć producentów energii odnawialnej oraz stające przed ryzykiem wzrostu kosztów energii przedsiębiorstwa.
Utworzenie Re-Source Hub Poland zostało ogłoszone wczoraj podczas odbywającej się w Serock konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Inicjatywą Re-Source Hub Poland pokieruje Irena Gajewska z PSEW.
– To ma być miejsce, gdzie kupujący i sprzedający będą pracować nad rozwiązaniami np. w obszarze likwidowania barier regulacyjnych czy też tych w zakresie nowej organizacji rynku energii – tłumaczy Gajewska.
Przemysłowi energochłonnemu umowy tzw. corporate power purchase agreements (CPPA) dają możliwość zakupu energii po określonej cenie i uniezależnienia od ryzyka jej wzrostu. Duże znaczenie mają też aspekty wizerunkowe, czyli ograniczanie śladu węglowego przedsiębiorstw, które chcą rozwijać się w sposób zrównoważony i tak być postrzegane przez swoich klientów.
– Energia z OZE jest bezemisyjna, a więc nieobciążona kosztami drożejących uprawnień do emisji CO2. W związku z tym, a także ze względu na coraz większą wydajność i konkurencyjność elektrowni OZE, zwłaszcza wiatrowych, jest to energia tania – dodaje koordynatorka Re-Source Hub Poland.
Tłumacząc powołanie Re-Source Hub Poland, PSEW podkreśla, że kontrakty tzw. corporate PPA to nowy trend w finansowaniu odnawialnych źródeł energii w Europie i na świecie.
W sytuacji braku rządowych gwarancji sprzedaży energii, posiadanie przez deweloperów wieloletnich gwarancji sprzedaż energii na z góry znanych warunkach, zapisanych w umowach CPPA, pozwala im na pozyskanie finansowania bankowego i uruchomienie inwestycji.
RE-Source Hub Poland to inicjatywa wzorowana na RE-Source, którą na świecie wspierają największe korporacje. RE-Source wystosował właśnie do Komisji Europejskiej pismo wzywając ją do priorytetowego potraktowania kwestii związanej z usuwaniem barier regulacyjnych stojących na przeszkodzie rozwojowi korporacyjnych umów PPA.
Wśród rekomendacji znalazło się nakreślenie przez państwa członkowskie potencjału rozwoju takiego modelu w ramach tzw. Krajowych Planów na Rzecz Energii i Klimatu, które kraje unijne mają opracowań do końca tego roku w wersji ostatecznej.
– Takie zalecenia musza być jasne, praktyczne i uwzględniać specyfikę danego kraju. Uwzględnienie potencjału rozwoju OZE w ramach formuły PPA może skutkować wzrostem zapotrzebowania firm na zieloną energię – podkreśla Małgorzata Bartosik, wiceszefowa WindEurope, stowarzyszenia reprezentującego branżę wiatrową w Europie i będącego jednocześnie jednym z założycieli RE-Source.
Jak tłumaczył wczoraj w Serocku Maciej Kowalski, dyrektor zarządzający polskiego oddziału firmy Enefit, która chce w naszym kraju budować rynek umów CPPA, takie umowy to naturalna ewolucja rynku energetycznego.
– Takie rozwiązanie nie tylko umożliwia producentowi finansowanie inwestycji OZE – jest również odpowiedzią na oczekiwania naszych klientów, którzy coraz częściej wymagają zaangażowania środowiskowego również od swoich dostawców – przekonywał Maciej Kowalski.
Przedstawiciel Enefit wskazał jednocześnie na bariery, które utrudniają łączenie producentów energii odnawialnej i odbiorców w ramach umów PPA. Budowanie takiego modelu współpracy ma nadal utrudniać biurokracja – dużo wyższa niż choćby w Estonii, gdzie Enefit z powodzeniem wdraża taki model biznesowy – a w naszych warunkach prawnych niemożliwe ma być ponadto łączenie instalacji OZE z odbiorcami za pomocą bezpośrednich linii i z pominięciem sieci dystrybucyjnej.
Mecenas Karol Lasocki z kancelarii DWF ocenił, że na finansowanie projektów OZE bazujących na formule CPPA z czasem powinny otwierać się banki, które na razie szykują się do kredytowania zwycięzców tegorocznych aukcji. – Dużo zależeć będzie od wiarygodności kredytowej. Branża powinna zabiegać w rządzie o system ubezpieczeń w tym zakresie – powiedział Lasocki.
Zainteresowanie inwestycjami w OZE bazującymi na kontraktach typu CPPA wyraziła już wcześniej Polska Grupa Energetyczna.
– Na całym świecie corporate PPA to bardzo dynamicznie rozwijająca się forma współpracy pomiędzy producentami i odbiorcami energii ze źródeł odnawialnych. W Polsce nie jest to jeszcze rozpowszechnione rozwiązanie. Aby to zmienić, potrzebna jest organizacja stymulująca rozwój tej formuły. Powołanie do życia RE-Source Poland Hub wydaje się być odpowiedzią na tego rodzaju potrzeby – komentuje Szymon Kowalski, dyrektor biura rozwoju i innowacji w PGE Energia Odnawialna.
W inicjatywę RE-Source Poland Hub chcą się zaangażować także producenci elektrowni wiatrowych, wśród nich największy dostawca takich urządzeń na naszym rynku, czyli duński Vestas.
– Poprzez nasze wsparcie dla inicjatywy RE-Source chcemy podkreślić ogromny potencjał, jaki widzimy dla rozwoju przemysłu wiatrowego w Polsce. Dzięki temu możemy udowodnić, że poza projektami wspieranymi w ramach aukcji, w Polsce będzie można realizować coraz więcej projektów na zasadach rynkowych, jeśli zreformowane zostaną surowe zasady dotyczące odległości – postuluje Jagna Kubańska-Łyczakowska, specjalistka ds. strategii w Vestas.
Do grona współzałożycieli RE-Source Poland Hub dołączył także Nordex Group, producent turbin i jednocześnie inwestor w energetyce wiatrowej.
– Dążymy do tego, żeby dostarczać naszym klientom trwałe, stabilne i efektywne rozwiązania pozwalające zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną przy minimalizacji kosztów. Cieszymy się, że osiągnęliśmy etap, kiedy nasze produkty umożliwiają generowanie energii elektrycznej po cenach niższych niż w konkurencyjnych źródłach. Dzięki temu odbiorcy energii z naszych turbin wiatrowych mogą nie tylko przyczynić się do ochrony klimatu, ale także obniżyć swoje rachunki za energię elektryczną – mówi Wojciech Kawecki, menedżer da. rozwoju biznesu na Europę Środkowo-Wschodnią w Nordex Group.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.