Dotacja na OZE dla gminy podlega opodatkowaniu VAT

Przekazana gminie dotacja do instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła montowanych przez gminę w domach jej mieszkańców bezpośrednio wpływa na wartość świadczonych usług i zwiększa podstawę opodatkowania, tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Takie stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej to efekt wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dotacji do instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła montowanych przez gminę na potrzeby mieszkańców w ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych.
W przypadku, którego dotyczyło zapytanie, bezpośrednim beneficjentem jest stowarzyszenie pełniące rolę lider projektu, który zawarł z gminą umowę partnerstwa. Gmina będzie realizowała projekt na terenie swojego obszaru, a lider ma występować w roli beneficjenta (wnioskodawcy) wobec Instytucji Zarządzającej, w tym m.in. podpisze umowę o dofinansowanie, będzie monitorował realizację projektu, składał wniosek o płatność i otrzyma dofinansowanie, które następnie przekaże partnerom.
Maksymalny poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych wynosi 60 proc. Gmina w przypadku otrzymania dotacji będzie pobierać wkład własny od mieszkańców biorących udział w projekcie na podstawie podpisanych umów. Wkład własny będzie stanowił do 40 proc. wydatków kwalifikowalnych plus koszty niekwalifikowane, w tym VAT.
Gmina zamierza podpisać dwie umowy z mieszkańcami zakwalifikowanymi do projektu. Pierwszą będzie umowa udziału w projekcie, która zawierać będzie prawa i obowiązki stron oraz gwarancje przekazania instalacji mieszkańcowi po upływie 5 lat. Druga umowa dotyczyć będzie nieodpłatnego przekazania dachu lub innej części obiektu pod instalację ze strony mieszkańca na rzecz gminy na okres 5 lat, czyli na okres trwałości projektu.
Gmina zamierza także ponosić inne koszty związane z projektem, które stanowić będą koszty kwalifikowane objęte wnioskiem o dofinansowanie, takie jak koszty nadzoru inwestorskiego oraz promocji projektu.
Czy przekazana dla gminy dotacja do instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła montowanych na potrzeby mieszkańców, opodatkowana będzie w gminie, która ją otrzyma, podatkiem od towarów i usług (VAT)?
Zdaniem wnioskodawcy, przekazana gminie dotacja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a podstawą opodatkowania będzie natomiast otrzymana przez gminę wpłata dokonana przez mieszkańca z tytułu odpłatności w ramach umowy wzajemnej.
Wnioskodawca ocenił, że ”udzielenie dotacji nie jest w żaden sposób powiązane z odpłatnością dokonywaną przez mieszkańców na rzecz gminy, dotacja przeznaczona jest jedynie na pokrycie kosztów kwalifikowanych do projektu programu, a do swobodnego uznania przez gminę należy to, czy część kosztów zostanie poniesiona przez mieszkańców, czy pozostała też ze środków własnych”.
– Warunki rozliczenia dotacji oraz wartość dofinansowania w żaden sposób nie są uzależnione od sposobu finansowania wkładu własnego, jak i od tego, jaki będzie stan prawny instalacji po okresie trwałości projektu (po 5 latach nastąpi nieodpłatne przekazanie na rzecz danego użytkownika). Przedmiotowa dotacja nie jest uzależniona od ceny instalacji zbywanej na rzecz mieszkańca po okresie trwałości (zgodnie z założeniami dotacji) (…) W ramach realizowanych projektów instalacji na terenie gminy, to gmina ponosić będzie wydatki, które stanowić będą jej wkład własny (tj. wydatki, które nie zostaną pokryte wpłatami mieszkańców), jak choćby kwalifikowane wydatki na dokumentację projektową, wydatki na inspektora nadzoru inwestorskiego, zarządzanie projektem, wydatki na promocję projektu – wskazał wnioskodawca.
Jednak Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydający interpretację indywidualną, sygnatura 0112-KDIL1-2.4012.244.2019.1.PM, uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe, stwierdzając, że „podstawa opodatkowania stanowi wartość faktycznie uzyskaną przez sprzedawcę z tytułu danej opodatkowanej czynności” i że „nie ma tu znaczenia status podmiotu wypłacającego dofinansowanie ani pochodzenie środków, z których to dofinansowanie jest wypłacane”.
– Podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli jednak taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne – na pokrycie kosztów działalności – nie podlega opodatkowaniu – czytamy w interpretacji indywidualnej.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej dalej uzasadnia, że „jeżeli otrzymywana dotacja jest w sposób zindywidualizowany i policzalny związana z ceną danego świadczenia (tj. świadczenie dzięki dotacji ma cenę niższą o konkretną kwotę), taka dotacja podlega VAT”.
Jeżeli natomiast nie byłoby takiego związku i równocześnie dotacja nie byłaby elementem wynagrodzenia związanego z danymi dostawami towarów lub usług, wówczas, zdaniem autora interpretacji, należałoby – potraktować ją jako płatność niepodlegającą podatkowi VAT.
– Świadczenie realizowane przez gminę na rzecz mieszkańców dzięki dotacji będzie miało cenę niższą o konkretną kwotę. Dotacja będzie stanowić pokrycie ceny świadczonych usług. Przedmiotowa dotacja jest zatem w sposób zindywidualizowany i policzalny związana z wartością danego świadczenia. (…) Przekazane dla gminy środki finansowe na realizację ww. projektu należy uznać za środki otrzymane od osoby trzeciej (dotacje, subwencje, lub dopłaty o podobnym charakterze), które będą miały bezpośredni wpływ na cenę świadczonych usług – czytamy w interpretacji.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej konkluduje, że przekazana przez lidera projektu dla gminy dotacja do instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła montowanych przez gminę jest dotacją bezpośrednio wpływającą na wartość świadczonych usług, zwiększa podstawę opodatkowania i tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.