Photon Energy chce inwestować na polskim rynku fotowoltaicznym

Założona w Czechach, a obecnie mająca siedzibę w Holandii firma Photon Energy, która od wielu lat jest notowana na naszej giełdzie New Connect, ma rozszerzyć swoją działalność na polskim rynku fotowoltaicznym i sygnalizuje zainteresowanie pozyskaniem projektów w systemie aukcyjnym, ale także rozwojem inwestycji w modelu PPA.
Photon Energy ma już na koncie realizację pierwszych instalacji PV na polskim rynku. Już w 2012 r. firma we współpracy z RenCraftem zbudowała wówczas największy w Polsce system fotowoltaiczny o mocy 311 kWp, który powstał na obiektach Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, a ostatnio obie firmy zdobyły kontrakt na budowę farmy PV o mocy 0,95 MW na terenie oczyszczalni ścieków w Koszalinie.
Wywodząca się z Czech spółka ma na koncie postawienie elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 60 MW, a także odpowiada za monitoring i utrzymanie farm PV o mocy ponad 260 MW, w tym własnych instalacji o mocy 44,8 MW.
Photon Energy w ostatnim czasie działał głównie na dobrze rozwijającym się rynku fotowoltaicznym na Węgrzech, ale także w Australii.
Na Węgrzech firma ma rozwijać projekty o łącznej mocy 35,8 MW, a kilka dni temu informowała o uruchomieniu ośmiu elektrowni PV o łącznej mocy 5,6 MW, które mają wytwarzać w skali roku 6,9 GWh energii elektrycznej. Energia będzie sprzedawana po taryfie gwarantowanej na 25 lat w wysokości 32,590 HUF/MWh, czyli około 100 EUR/MWh, przy czym wsparciem zostanie objęta sprzedaż maksymalnie 16,95 GWh dla każdej z ośmiu instalacji. Photon zakłada, że te instalacje wygenerują co roku przychody sięgające 680 tys. euro.
Natomiast w Australii Photon współpracuje z producentem modułów fotowoltaicznych i deweloperem Canadian Solar, rozwijając portfel projektów nawet na 884 MW.
Photon Energy od wielu lat jest notowany na naszej giełdzie New Connect, jak również na giełdzie w Pradze. Spółka finansuje swoją działalność także poprzez emisję obligacji.
Teraz firma zapowiada zwiększenie aktywności na polskim rynku fotowoltaicznym m.in. poprzez budowę własnego zespołu, który zajmie się budową i utrzymaniem elektrowni PV.
Ponadto w rozmowie z PAP Biznes prezes spółki Georg Hotar zasygnalizował zainteresowanie projektami z zagwarantowanym wsparciem w systemie aukcyjnym oraz wejście na rynek korporacyjnych umów na sprzedaż energii (CPPA).
Akcje Photon, którego kapitalizacja sięga 250 mln zł, od początku tego roku na rynku New Connect zwiększyły swoją wartość o ponad 100 proc.
Georg Hotar podkreśla jednak w rozmowie z PAP, że problemem New Connect jest niska płynność i dlatego kierowana przez niego spółka na rozważać wejście na Giełdę Papierów Wartościowych lub na jedną z giełd w krajach strefy euro.
– Nawet, jeśli wejdziemy na polski rynek fotowoltaiczny, będziemy tu aktywni, to jako firma globalna chcielibyśmy przyciągać inwestorów nie tylko z Polski, czy nawet z regionu, ale globalnie. Fakt, że nasze akcje są notowane w złotych może być wtedy problemem – PAP cytuje prezesa Photon Energy.
W drugim kwartale br. Photon zwiększył przychody w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku o 17,6 proc. do 7,941 mln euro, a EBITDA wzrosła o 3,8 proc. do 3,515 mln euro.
W tym czasie elektrownie fotowoltaiczne firmy wytworzyły w sumie 14,5 GWh energii elektrycznej, czyli o 36,8 proc. więcej niż przed rokiem, co jest zasługą uruchomienia elektrowni fotowoltaicznych o mocy 11,6 MW, które powstały na Węgrzech.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.