Ukraina w kilka miesięcy postawiła magazyny energii o mocy 200 MW

Mimo trwającej wojny potencjał sieciowych magazynów energii w Ukrainie rośnie szybciej niż w Polsce. Na początku tego roku ukraińska grupa energetyczna DTEK informowała o wyborze dostawcy magazynów o mocy 200 MW, a teraz są one już włączane do ukraińskiego systemu elektroenergetycznego.
Największa ukraińska prywatna grupa energetyczna DTEK ogłosiła plan budowy magazynów energii o mocy 200 MW pod koniec zeszłego roku. Na początku tego roku wybrano dostawcę urządzeń, którym został Fluence – producent sieciowych magazynów energii notowany na amerykańskiej giełdzie Nasdaq.
Fluence to firma specjalizująca się w produkcji systemów magazynowania energii, która powstała w 2018 r. jako joint venture utworzone przez dwóch gigantów branży energetycznej: niemieckiego Siemensa i amerykańską grupę energetyczną AES Corporation (później kilkanaście procent udziałów w firmie objął Qatar Investment Authority). Obecnie Fluence jest czołowym dostawcą sieciowych bateryjnych magazynów energii. Z jego rozwiązań w naszym regionie skorzystali już m.in. Litwini, dla których Fluence dostarczył magazyny energii o mocy 200 MW i pojemności 200 MWh.
Ukraińcy uczyli się na magazynach w Niemczech i Finlandii
Teraz, w zaledwie kilka miesięcy od zdobycia kontraktu i mimo działań wojennych, w Ukrainie zainstalowano magazyny energii o takiej samej mocy jak w projekcie litewskim.
Był to pierwszy projekt, który Fluence uruchomiło w pełni zdalnie. Jak poinformował DTEK, w celu przygotowania tego przedsięwzięcia 20 ukraińskich inżynierów ukończyło zaawansowane szkolenie na istniejących projektach magazynowych Fluence w Niemczech i Finlandii. Szkolenie to przygotowało ich do zarządzania systemami magazynowania energii, reagowania na sytuacje awaryjne oraz szybkiego rozwiązywania potencjalnych usterek.
Prąd dla 600 tys. gospodarstw domowych
Do całej inwestycji Fluence dostarczył łącznie 698 modułów bateryjnych magazynów energii Gridstack. W każdej z sześciu lokalizacji powstały bateryjne magazyny o jednostkowej mocy 20-50 MW.
Łączna pojemność magazynów energii uruchomionych w Ukrainie wynosi 400 MWh, co – jak wylicza DTEK – pozwoliłoby zaopatrzyć w energię przez dwie godziny w sumie 600 tys. ukraińskich gospodarstw domowych.
Wzrośnie bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy
Obecnie trwa ostatni etap inwestycji poprzedzający pełną integrację baterii z siecią elektroenergetyczną i rozpoczęcie świadczenia usług sieciowych mających na celu stabilizowanie systemu elektroenergetycznego Ukrainy.
Zgodnie z umową zawartą z ukraińskim operatorem systemu przesyłowego Ukrenergo magazyny powinny rozpocząć komercyjne funkcjonowanie w październiku 2025 r. W ten sposób wesprą ukraiński system energetyczny w krytycznym, zimowym okresie.
Magazyny energii zapewnią rezerwę częstotliwości i mocy, a także usługi bilansowania, aby wzmocnić ukraińską sieć. Jest to szczególnie ważne w czasie przerw w dostawie prądu oraz w celu zmniejszenia konieczności wprowadzania cyklicznych przerw w dostawie prądu, które wpływają na ludność i gospodarkę – podkreśla DTEK.
DTEK postawi małe magazyny energii z Brytyjczykami
Ukraińska prywatna grupa energetyczna przygotowuje się do budowy również mniejszych magazynów energii. DTEK rozpoczął w tym celu współpracę z brytyjską grupą energetyczną Octopus w ramach inicjatywy o nazwie Resilient Independent Solar Energy (RISE).
Obie firmy planują pozyskanie na budowę magazynów energii 100 mln euro. Ich celem jest realizacja 100 projektów komercyjnych instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii w Ukrainie. Więcej na ten temat w artykule: Octopus i DTEK będą instalować fotowoltaikę i magazyny energii w Ukrainie.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.