Tak niskiej miesięcznej ceny energii w net-billingu jeszcze nie było

Tak niskiej miesięcznej ceny energii w net-billingu jeszcze nie było
Gramwzielone.pl (C) 2025 / wygenerowano za pomocą Google Gemini

Ceny energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów objętych net-billingiem są w tym roku bardzo niskie od marca, czyli od pojawienia się bardziej sprzyjających warunków pogodowych dla fotowoltaiki. Podana właśnie średnia miesięczna cena energii RCEm za czerwiec okazała się najniższa w dotychczasowej historii rozliczeń w net-billingu.

Panującym w czerwcu świetnym warunkom do produkcji energii z fotowoltaiki towarzyszył niestety kolejny spadek cen energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów objętych net-billingiem – zarówno rozliczających się według zmieniających się co godzinę cen RCE, jak i średniej miesięcznej ceny RCEm.

Rozliczenia po cenie RCEm dotyczą prosumentów, którzy weszli do net-billingu przed lipcem 2024 r. Po ostatnich zmianach w ustawie o odnawialnych źródłach energii mogą w ten sposób rozliczać nadwyżki energii wprowadzanej do sieci – lub zdecydować się na przejście na rozliczenia po cenach RCE.

REKLAMA

Polskie Sieci Elektroenergetyczne podały właśnie średnią miesięczną cenę energii RCEm za czerwiec 2025 r. Wyniosła ona zaledwie 0,136 zł/kWh. Tak niskiej wartości RCEm nie było jeszcze w dotychczasowej historii net-billingu, który obejmuje prosumentów zgłaszających przyłączenie do sieci od drugiego kwartału 2022 r.

Czerwcowa wartość RCEm oznacza duży spadek zarówno w porównaniu do ceny za wcześniejszy miesiąc (0,216 zł/kWh), jak i za czerwiec zeszłego roku (0,33 zł/kWh).

 

Średnie miesięczne ceny energii RCEm w okresie od czerwca 2022 r. do czerwca 2025 r. Dane w zł/MWh.
Średnie miesięczne ceny energii RCEm w okresie od czerwca 2022 r. do czerwca 2025 r. Dane w zł/MWh. Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)

Pewnym pocieszeniem dla prosumentów objętych net-billingiem, w sytuacji spadku wyceny energii oddawanej przez nich do sieci, są zmienione zasady naliczania depozytu prosumenckiego, stosowane od kilku miesięcy.

Zgodnie z wprowadzonymi pod koniec 2024 r. zmianami w ustawie o odnawialnych źródłach energii sprzedawcy powinni powiększać depozyt prosumencki, mnożąc cenę RCE/RCEm przez współczynnik korekcyjny w wysokości 1,23. To zapewni prosumentom większy wzrost depozytu, niż wynikałoby to z samej ceny RCE/RCEm.

REKLAMA

Ceny RCE regularnie poniżej zera

Powodów do zadowolenia w ubiegłym miesiącu nie mogli mieć też prosumenci objęci net-billingiem, którzy rozliczają się według cen RCE – tym bardziej ci, którzy nie mają magazynów energii i nie mogą przechować nadwyżek energii produkowanej w godzinach południowych, aby zużyć je wieczorem – lub oddać do sieci, korzystając ze znacznie wyższych wieczornych cen RCE.

W ubiegłym miesiącu w ciągu 15 dni wartości RCE spadały w południe poniżej zera. O ile prosumenci w net-billingu nie muszą dopłacać za oddawaną do sieci energię, gdy RCE ma ujemną wartość, to ich wynagrodzenie jest wówczas zerowe.
.
.

.

Zeszły miesiąc pokazał też dużą różnicę w cenach RCE notowanych w porze południowej i wieczorami. Przechowanie energii wytworzonej w ciągu dnia i oddanie jej do sieci wieczorem dawało właścicielom magazynów energii realny wzrost wartości ich depozytów prosumenckich.

Więcej na ten temat w artykule: Ceny energii w net-billingu coraz bardziej się rozjeżdżają. Skorzystać mogą prosumenci z magazynami.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.