PGE ma wstępną umowę z Orsted

Polska Grupa Energetyczna podpisała wstępne porozumienie opisujące ramy współpracy przy transakcji nabycia przez duński koncern 50 proc. udziałów w dwóch projektach budowy morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 2,5 GW.
Wcześniej, przed kilkoma tygodniami, Polska Grupa Energetyczna poinformowała o wyborze Orsted jako potencjalnego partnera w inwestycjach w morskie farmy wiatrowe i rozpoczęciu rozmów z tą firmą na temat sprzedaży udziałów w dwóch projektach o łącznej mocy do 2,5 GW oraz określenia warunków współpracy przy ich realizacji.
Przedmiotem rozmów ma być sprzedaż 50 proc. udziałów w spółce Elektrownia Wiatrowa Baltica-3 sp. z o.o. realizującej projekt o planowanej mocy ok. 1 GW w perspektywie 2026 roku, a także w spółce Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 sp z o.o. realizującej projekt o mocy około 1,5 GW w perspektywie 2030 roku.
W pierwszym etapie programu offshore Polska Grupa Energetyczna przewiduje budowę do końca przyszłej dekady morskich farm wiatrowych o maksymalnej mocy zainstalowanej do 2545 MW.
Zgodnie z założeniami, energia z pierwszej farmy wiatrowej o mocy 1 GW popłynie w 2025 r., a rok później nastąpi przekazanie inwestycji do fazy komercyjnej eksploatacji.
W ostatnim raporcie finansowym za trzeci kwartał 2019 r. Duńczycy potwierdzili rozpoczęcie rozmów z PGE, zaznaczając przy tym, że konieczne jest szybkie przyjęcie polskiej ustawy dla morskich wiatraków, co ich zdaniem powinno nastąpić już w pierwszym kwartale 2020 r.
Orsted jest globalnym liderem w budowie morskich farm wiatrowych. Duński koncern zatrudnia około 6,3 tys. osób, a w 2018 roku wypracował przychody na poziomie 10,3 mld euro, czyli około 44 mld złotych. Dla porównania przychody PGE w tym samym roku wyniosły 25,9 mld zł.
Do roku 2025 duńska grupa chce zwiększyć potencjał posiadanych farm wiatrowych na morzu do 15 GW, a do tego czasu ma zainwestować 200 mld duńskich koron, czyli około 115 mld złotych, z czego 75-85 proc. mają pochłonąć inwestycje w morskiej energetyce wiatrowej, a 15-20 proc. w energetyce wiatrowej na lądzie. Orsted sygnalizuje także zainteresowanie inwestycjami w fotowoltaikę i magazyny energii.
Do roku 2030 Orsted ma posiadać w energetyce odnawialnej zainstalowane 30 GW. Duński koncern zakłada przy tym, że wartość globalnego rynku energii odnawialnej do tego czasu potroi się w stosunku do obecnego poziomu.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.