MHI Vestas zainstalował największą morską turbinę

Duńsko-japoński producent morskich elektrowni wiatrowych zainstalował prototyp swojej największej turbiny. Turbina o jednostkowej mocy 9,5 MW jest już co prawda instalowana na farmie wiatrowej powstającej u wybrzeży Belgii, jednak tym razem chodzi o model z dłuższymi łopatami, który po raz pierwszy znajdzie komercyjne zastosowanie w projekcie realizowanym na Bałtyku.
Turbina MHI Vestas o mocy 9,5 MW to obecnie największa na świecie morska elektrownia wiatrowa, która jest już instalowana w komercyjnych projektach.
Co prawda ostatnio turbinę o mocy 12 MW uruchomił w porcie w Rotterdamie amerykański producent GE, jednak na razie chodzi o prototyp, a ten model potężnej turbiny musi jeszcze poczekać na komercyjne zastosowanie, wstępnie do roku 2022.
Póki co największe na świecie turbiny na morskie farmy wiatrowe dostarcza japońsko-duński producent MHI Vestas, który na farmie wiatrowej powstającej u wybrzeży Belgii zainstalował w ubiegłym miesiącu pierwszą turbinę o mocy 9,5 MW.
Morska farma wiatrowa Northwester 2 będzie się składać z 23 elektrowni wiatrowych o jednostkowej mocy 9,5 MW i średnicy łopat wirnika 164 metry.
Teraz MHI Vestas informuje o uruchomieniu w duńskim centrum testowym energetyki wiatrowej w Østerild prototypu turbiny o mocy 9,5 MW, w przypadku której średnica łopat wirnika wynosi 174 metry.
W turbinie zastosowano łopaty o długości 85 metrów, a jej wysokość, licząc do najwyższego punktu, w którym znajdzie się łopata, ma wynosić 197 metrów, w tym wyłącznie wysokość wieży wynosi 110 metrów.
Co ciekawe łopata zastosowana w modelu V174 ma ważyć tyle samo (35 ton), co krótsze łopaty stosowane w wariancie V164.
MHI Vestas wylicza, że taka turbina będzie w stanie produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 9 tys. brytyjskich gospodarstw domowych, które konsumują rocznie około 4 MWh energii elektrycznej.
Obecnie zamówienia na turbinę V174-9,5 MW sięgają już 934 MW i pochodzą nie tylko z Europy, ale także Azji.
Pierwsze, komercyjne zastosowanie turbina, której prototyp właśnie zainstalowano w Østerild, znajdzie na farmie wiatrowej, która powstanie w niemieckiej części Morza Bałtyckiego.
Chodzi o mającą powstać na obszarze 40 km2 farmę wiatrową Baltic Eagle o mocy 476 MW, którą w pobliżu wyspy Rugia postawi hiszpańska Iberdrola.
Instalację 52 wielkich wiatraków przewidziano na lata 2022-23 i jak informuje MHI Vestas, będzie to jego pierwsza dostawa turbin V174-9.5 MW. Po uruchomieniu wytwarzania energia popłynie do sieci przesyłowej należącej do operatora 50Hertz.
Budowa farmy wiatrowej Baltic Eagle to efekt wygranej w aukcji, którą w 2018 roku przeprowadziły niemieckie władze. W tamtej aukcji Iberdrola zabezpieczyła prawa do sprzedaży energii z farm wiatrowych o łącznej mocy 486 MW (Hiszpanie nie ujawnili zaoferowanych cen za energię).
Farma wiatrowa Baltic Eagle ma produkować energię w ilości odpowiadającej konsumpcji generowanej przez około 450 tys. niemieckich gospodarstw domowych.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.