Egzoszkielety i gogle VR na budowie farm fotowoltaicznych

Hiszpański koncern energetyczny Endesa zrealizował w okolicach Sewilli farmy fotowoltaiczne o mocy 100 MW. Pracujący przy nich instalatorzy korzystali z innowacyjnych technologii, które przyspieszyły budowę, ograniczając koszty inwestycji.
Endesa poinformowała o uruchomieniu dwóch farm fotowoltaicznych, każda o mocy 50 MW, które powstały w Andaluzji. CAPEX inwestycji sięgnął w sumie 70 mln euro.
Na oba projekty złożyło się ponad 258 tys. dwustronnych modułów fotowoltaicznych, które w skali roku mają produkować łącznie około 202 GWh energii elektrycznej.
Nowe inwestycje Endesy nie wyróżniają się bynajmniej wielkością na rynku fotowoltaicznym w Hiszpanii, gdzie realizowane są znacznie większe projekty PV. Hiszpańska Iberdrola buduje tam farmy fotowoltaiczne o mocach wynoszących nawet po 500 MW.
W projektach Endesy zwracają jednak uwagę innowacyjne technologie, które miały pozwolić na skrócenie czasu budowy farm PV i ograniczenie jej kosztów.
Jak relacjonuje Endesa, instalatorzy zostali wyposażeni w egzoszkielety oraz gogle wirtualnej rzeczywistości, które umożliwiały zdalny monitoring budowy.
Przy budowie zatrudniono 125 bezrobotnych z okolicznych miejscowości, którzy odbyli kursy związane z instalacją systemów fotowoltaicznych.
Kolejny innowacyjny element związany z tymi inwestycjami to wprowadzenie agrofotowoltaiki dzięki wykorzystaniu pod uprawy żywności przestrzeni między kolejnymi rzędami paneli.
Endesa jest częścią włoskiej grupy Enel – największego europejskiego koncernu energetycznego i jednego z największych inwestorów na globalnym rynku odnawialnych źródeł energii, który zainstalował dotąd źródła OZE o mocy ponad 47 GW.
W portfelu Endesy znajdują się aktywa w energetyce odnawialnej o łącznej mocy ponad 7,72 GW, z czego ponad 4,71 GW to elektrownie wodne, 2,36 GW to farmy wiatrowe, a 0,57 GW to elektrownie PV.
Inwestując w OZE, hiszpański koncern energetyczny wychodzi jednocześnie z energetyki opartej na węglu.
Endesa zapowiedziała podczas odbywającego się dwa lata temu szczytu klimatycznego COP25 w Mardycie zamknięcie 40-letniej elektrowni węglowej Teruel położonej w regionie Aragonii, w północno-wschodniej Hiszpanii.
W miejsce elektrowni składającej się z trzech bloków węglowych, każdy o mocy 350 MW, ma powstać wielki kompleks odnawianych źródeł energii o całkowitej mocy przynajmniej 1,7 GW.
Złoży się na niego największa w Europie i jedna z największych na świecie elektrowni fotowoltaicznych, której moc ma wynieść aż 1,585 GW.
Dodatkowo przewidziano postawienie farmy wiatrowej o mocy 139 MW, a uzupełnieniem całego projektu, pozwalającym zwiększyć elastyczność dzięki możliwości zgromadzenia nadwyżek energii, ma być magazyn energii, którego moc wyniesie 160 MW (Endesa na razie nie podała planowanej technologii i pojemności).
Według wstępnych szacunków koszt całej inwestycji ma wynieść 1,487 mld euro.
Hiszpańska grupa energetyczna zapowiedziała też zamknięcie elektrowni węglowej o mocy 1,052 GW w Compostillas, w prowincji Leon, i postawienie w jej miejsce odnawialnych źródeł energii o mocy 390 MW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.