REKLAMA
 
REKLAMA

Cena energii rozliczanej w ramach grup kapitałowych znów spadła

Cena energii rozliczanej w ramach grup kapitałowych znów spadła
Fot. Pixabay - Michael Schwarzenberger

Urząd Regulacji Energetyki podał informację o cenie energii elektrycznej istotnej w rozliczeniach wytwórców energii w ramach grup kapitałowych. 

Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki (URE), w pierwszym kwartale 2025 r. średnia cena energii elektrycznej w rozliczeniach wytwórców z podmiotami w ramach grup kapitałowych spadła po raz kolejny, odkąd Prezes URE wylicza tę cenę. Zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym spadek ten wyniósł 20%.

Średnia cena energii w pierwszym kwartale 2025 r. wyniosła 475,77 zł/MWh.

REKLAMA

Rozliczenia energii w grupach kapitałowych

Prezes URE wylicza średnią kwartalną cenę energii elektrycznej od 2023 r. Uwzględnia w niej dane z realizacji umów lub porozumień dotyczących rozliczeń w grupach kapitałowych, na których podstawie wytwórcy energii sprzedają, kupują lub rozliczają energię elektryczną. Jest to cena netto (bez VAT) i uwzględnia dodatkowe przychody lub koszty wynikające z rozliczeń w ramach umowy.

Po raz pierwszy wskaźnik ten został opublikowany za pierwszy kwartał 2023 r. Wówczas cena energii wyniosła 864,02 zł/MWh. Z kolei cena za pierwszy kwartał 2024 r. wyniosła 596,59 zł/MWh, a za drugi – 570,52 zł/MWh (mniej o 34% od pierwszej opublikowanej przez URE ceny).

REKLAMA

W pierwszym kwartale 2025 r. średnia cena energii z rozliczeń wytwórców w ramach grup kapitałowych wyniosła 475,77 zł/MWh i była niższa o 20% w stosunku do poprzedniego kwartału (595,05 zł/MWh), jak również analogicznego kwartału roku ubiegłego (596,59 zł/MWh).

URE podał, że od pierwszego kwartału 2023 r. cena ta spadła aż o prawie 45%.

Wykres pokazujący cenę energii z rozliczeń wytwórców w ramach grup kapitałowych
Średnia kwartalna cena energii z rozliczeń wytwórców w ramach grup kapitałowych w latach 2023-2025. Źródło: URE

Cenę za pierwszy kwartał br. obliczono na podstawie danych przekazanych przez wytwórców. Objęły one dostawy energii elektrycznej o łącznym wolumenie 32,42 TWh TWh. URE wyliczył, że na początku 2025 r. wolumen energii sprzedawanej w ramach grup kapitałowych wzrósł o ponad 9%. W ostatnim kwartale ubiegłego roku wyniósł bowiem 29,40 TWh.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Dopóki funkcjonuje państwowy monopol w segmencie sprzedaży prądu ceny dla odbiorców nie spadną.

@rysio – państwowy monopol jest w systemie dystrybucji, a nie w sprzedaży prądu.

@sprzedeawca PV, jest jest. Obligo giełdowe to raptem 25% wolumenu energii

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne