Vattenfall kupi energię gromadzoną w rozproszonych magazynach energii

Vattenfall kupi energię gromadzoną w rozproszonych magazynach energii
fot. Terralayr

Umowa na wirtualny odbiór energii z akumulatorów jest według kontrahentów pierwszą tego typu umową w branży energetycznej. Pozwala na włączenie mniejszych systemów magazynowania w zakres kontraktu obejmującego duży wolumen dostaw. 

Działająca w Niemczech spółka Vattenfall zajmująca się wytwarzaniem energii elektrycznej i obrotem energią podpisała umowę z firmą Terralayr oferującą usługi m.in. wirtualnej agregacji oraz tzw. elastyczności na żądanie. Wirtualna umowa tollingowa obejmuje okres siedmioletni i możliwość korzystania z energii gromadzonej w rozproszonych bateryjnych magazynach (BESS) o łącznej mocy 55 MW.

Terralayr w swoim komunikacie podaje, że jest to pierwsza w branży „wirtualna struktura pobierania opłat za korzystanie z baterii”. W przeciwieństwie do konwencjonalnych umów tollingowych, które są powiązane z pojedynczym aktywem fizycznym, ta umowa bazuje na zagregowanej mocy wielu zdecentralizowanych akumulatorów sieciowych.

REKLAMA

Kontrahenci uznają zawarcie umowy za kamień milowy na rynku energii. Pokazuje ona bowiem, że elastyczność oferowana przez akumulatorowe magazyny może być efektywnie skalowana bez inwestycji sprzętowych. Firmy podkreślają, że model ten stanowi ważny precedens dla rozwijającej się branży magazynowania energii.

Wirtualny odbiór energii z ośmiu magazynów

Umowa obejmuje 55 MW mocy zabezpieczonej przez Vattenfall z większego portfela magazynów obsługiwanych przez Terralayr w ośmiu lokalizacjach w całych Niemczech. Terralayr odpowiada za rozwój, budowę, finansowanie i obsługę fizycznych aktywów magazynowych, które są następnie agregowane za pośrednictwem zastrzeżonej, opartej na chmurze platformy. Zakontraktowana część pojemności będzie wykorzystywana przez Vattenfall w Hamburgu – za pomocą scentralizowanego interfejsu API – w ramach podpisanej długoterminowej umowy odbioru.

Terralayr podkreśla, że taka struktura po raz pierwszy otwiera umowy tollingowe obejmujące dużą skalę zamówień na mniejsze systemy magazynowania energii. To szansa dla kolejnych inwestorów i operatorów BESS, ponieważ agregacja aktywów i zabezpieczenie późniejszego długoterminowego odbioru energii są gwarancją stabilnych przychodów i poprawiają warunki finansowania inwestycji.

Zakontraktowane działania obejmujące całe rozproszone portfolio magazynowe Terralayr mają się rozpocząć do końca 2025 r.

REKLAMA

Równoważenie wahań produkcji energii z OZE

Vattenfall ma odnieść kilka kluczowych korzyści z podpisanej umowy. Przede wszystkim umożliwi ona bardziej efektywną integrację energii odnawialnej poprzez równoważenie wahań produkcji energii z wiatru i słońca – bez potrzeby kosztownych interwencji w sieć. Taki model nie wymaga również od Vattenfalla znaczących inwestycji kapitałowych w wielkoskalowy system magazynowania energii czy podejmowania zobowiązań związanych z jego leasingiem.

Terralayr podaje, że w ramach swojej działalności odpowiada na globalne zapotrzebowanie na magazynowanie energii poprzez agregację własnych i zewnętrznych zasobów magazynowych. Platforma programistyczna opracowana przez firmę umożliwia oferowanie elastyczności energetycznej jako usługi m.in. producentom energii, operatorom sieci i dużym odbiorcom energii, takim jak np. centra danych.

Obecnie portfel własnych aktywów BESS firmy obejmuje dwa działające magazyny energii – w tym podłączony do sieci w styczniu br. magazyn w Tittling w Bawarii – oraz kilka w budowie. Całkowity potencjał Terralayr dotyczący rozwoju BESS w Niemczech wynosi obecnie ponad 5 GW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.