REKLAMA
 
REKLAMA

Polska spółka odchodzi od węgla

Polska spółka odchodzi od węgla
Węglokoks

Grupa Kapitałowa Węglokoks Energia dzięki inwestycjom w kogenerację, odnawialne źródła energii i sieci ciepłownicze rocznie ogranicza emisję CO2 o tysiące ton. Do końca dekady planuje całkowite odejście od węgla.

Firma Węglokoks Energia specjalizuje się w produkcji, dystrybucji i sprzedaży ciepła oraz energii elektrycznej, głównie dla odbiorców przemysłowych, instytucjonalnych i komunalnych. Obsługuje m.in. zakłady przemysłowe, budynki użyteczności publicznej oraz osiedla mieszkaniowe. Węglokoks Energia zarządza kilkoma elektrociepłowniami i ciepłowniami, w tym m.in. w Zabrzu, Rudzie Śląskiej i Piekarach Śląskich.

Dodatkowo firma realizuje inwestycje związane z modernizacją infrastruktury energetycznej oraz transformacją w kierunku niskoemisyjnych źródeł energii, zgodnie z europejskimi trendami dekarbonizacji i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA

Z węgla na gaz

Jednym z kluczowych działań na rzecz dekarbonizacji było przekształcenie wszystkich kotłów węglowych na gazowe w Elektrociepłowni Mikołaj w Rudzie Śląskiej, należącej do spółki WE ZCP. Dodatkowo, w ramach projektu „Nowe Źródło Nowy Wirek” w tej samej lokalizacji powstał nowoczesny obiekt energetyczny oparty na kogeneracji, umożliwiający jednoczesną produkcję energii elektrycznej i ciepła.

W 2024 r. rozpoczęto także inwestycję w Brzeszczach, prowadzoną przez WE NSE, polegającą na budowie układu kogeneracyjnego z silnikiem gazowym oraz kotła gazowego. Zakończenie projektu planowane na koniec 2025 r. ma przynieść redukcję emisji CO2 o ponad 50% po wdrożeniu kolejnych etapów, w tym instalacji pomp ciepła i kotła elektrycznego.

Równocześnie Grupa rozwija projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii. W marcu przekazano teren pod budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 1,2 MW w Brzeszczach. Realizowana na zrekultywowanym składowisku odpadów inwestycja ma dostarczać około 1,2 GWh energii rocznie i obniżyć emisję CO2 o blisko tysiąc ton.

REKLAMA

Jak wylicza spółka, obecnie około połowa energii produkowanej przez Grupę pochodzi ze źródeł innych niż węgiel.

Walka z niską emisją

Węglokoks Energia inwestuje także w rozbudowę i modernizację sieci dystrybucyjnych, co ma przyczynić się do ograniczenia tzw. niskiej emisji, generowanej przez gospodarstwa domowe i lokalne kotłownie. Modernizowane są istniejące sieci przesyłowe, a nowe odcinki pozwalają na przyłączanie do systemu m.in. szkół, firm usługowych i przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Największą planowaną inwestycją w tym zakresie jest budowa magistrali ciepłowniczej łączącej zdekarbonizowaną Elektrociepłownię Mikołaj z dzielnicą Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Projekt ubiega się o dofinansowanie z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FENiKS).

Na 2025 r. spółka zaplanowała realizację około 50 projektów inwestycyjnych, w tym kolejnych modernizacji sieci, rozbudowy instalacji gazowych oraz wdrażania OZE. Jak wylicza spółka, pomimo ograniczonej aktywności inwestycyjnej w latach 2023 i na początku 2024 r. obecnie realizowane projekty dla spółek NSE i ZCP opiewają na łączną wartość około 95 mln złotych.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne