Sodowo-jonowy magazyn energii dla prosumenta. Pierwsza instalacja w Niemczech

Chińska firma Biwatt Power wprowadziła na rynek nową baterię sodowo-jonową (SIB) o pojemności 4,5 kWh przeznaczoną do zastosowań domowych. Magazyn energii o nazwie PowerNest R3 oprócz nowoczesnej technologii oferuje także dużą elastyczność w zakresie rozbudowy.
Podstawowa jednostka PowerNest R3 składa się z modułu bateryjnego o wymiarach 640 x 350 x 250 mm i masie 59 kg oraz skrzynki przyłączeniowej i podstawy. Łącznie taki zestaw waży 76,5 kg. Do jednostki podstawowej użytkownik może dodać 3 dodatkowe moduły bateryjne, otrzymując w ten sposób 18 kWh pojemności. Dla bardziej wymagających klientów Biwatt Power umożliwia połączenie ze sobą do 4 jednostek o pojemności 18 kWh, co daje system magazynowania energii elektrycznej SIB o łącznej pojemności aż 72 kWh.
Technologia sodowo-jonowa
Magazyn energii PowerNest R3 bazuje na technologii sodowo-jonowej (Sodium-ion baterry, SIB), która – jak wymienia Biwatt na swojej stronie internetowej – charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa, niską temperaturą pracy, szybkim ładowaniem i rozładowaniem oraz atrakcyjnymi kosztami produkcji. Systemy PowerNest mają gwarantować stabilność i długą żywotność dzięki zaawansowanej technologii aktywnego balansowania SIB, która wydłuża czas pracy nawet o 30%. Moduły są przyjazne dla środowiska i wyposażone w chmurowy system zarządzania BMS.
Maksymalny ciągły prąd ładowania i rozładowywania PowerNest R3 wynosi 100 A. Napięcie znamionowe baterii wynosi 45 V, a zakres operacyjny waha się od 33 do 59,5 V.
Optymalna temperatura pracy urządzenia w trybie ładowania to zakres od -20 do +55 st. C, a dla procesu rozładowywania – od -30 do +55 st. C. Z kolei optymalna temperatura w trybie magazynowania mieści się w zakresie od 0 do +35 st. C. Urządzenie jest przeznaczone do montażu na twardym podłożu, a jego chłodzenie odbywa się w sposób konwekcyjny (brak wbudowanych mechanicznych wentylatorów).
Pierwszy magazyn SiB z CE w Niemczech
Warto wspomnieć, że magazyn energii PowerNest R3 to pierwszy magazyn energii SIB chińskiego producenta z certyfikatem CE, który został zainstalowany na terenie Niemiec. Chińska firma była obecna również na tegorocznej edycji Intersolar w Monachium.
Biwatt Power ma w swoim portfolio również starszą serię baterii litowo sodowo-jonowych PowerNest R2, przeznaczoną do montażu na zewnątrz i wewnątrz budynku, ale nieoferującą już tak dużej elastyczności pod kątem doboru pojemności.
Chiński producent sprzedaje również niewielki mobilny magazyn energii SIB PowerNest M2 oraz SoundPower, który łączy w sobie funkcję wielofunkcyjnego głośnika i magazynu energii opartego na technologii baterii LFP. W ofercie chińskiego producenta nie zabrakło również inwerterów klasycznych i hybrydowych współpracujących z magazynami energii PowerNest.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Szkoda, że nie podali jak była cena tego rozwiązania. Wg wstępnych szacunków ta technologia za 1 kWh pojemności miała być tańsza w stosunku do klasycznych baterii li-Ion o 40%. Wygląda, że jest to przyszłość magazynowania energii gdzie nie maja takiego istotnego znaczenia gabaryty baterii a szacowana minimalna liczba cykli ponad 20000 bije na głowę obecnie instalowane systemy. Czekam na więcej komercyjnych zastosowań, Za kilka lat zapomnimy o bateriach li-ion w zastosowaniach domowych i komercyjnych.
Właśnie, jaką cena za kWh?
Prąd rozładowania 100A przy (średnio) 45V to moc 4,5 kW. Większość domów w Polsce obciąża źródło mocą 7 do 12 kW. Do czego zatem urządzenie o obciążalności 35% wymaganej?
100A to chyba na jeden moduł. 4,5kWh to niezbyt rozsądna pojemność na dom. Trzy moduły to rozsądne minimum, a więc 300A chyba wystarczy na standardowy domek Kowalskiego. Chyba, że to 100A na główny moduł. Wtedy to faktycznie porażka.
Najważniejszej informacji, a więc ceny zabrakło…