REKLAMA
 
REKLAMA

Na Śląsku ruszy budowa magazynów ciepła i farmy kolektorów słonecznych

Na Śląsku ruszy budowa magazynów ciepła i farmy kolektorów słonecznych
Wizualizacja Parku Zielonej Energii w Gliwicach. Fot. PEC-Gliwice
W Gliwicach rozpoczną się prace nad budową jednej z największych inwestycji energetycznych w regionie – Parku Zielonej Energii. Podpisano już umowy z wykonawcami, a rozpoczęcie realizacji projektu planowane jest na wrzesień 2025 r.

Projekt ma na celu unowocześnienie miejskiego systemu ciepłowniczego oraz zwiększenie udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym miasta.

Za realizację inwestycji odpowiada Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach (PEC – Gliwice), które zawarło porozumienie z konsorcjum firm Mostostal Zabrze, Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów z Gliwic oraz Oschatz Power GmbH z Essen. Konsorcjum zbuduje kluczowy element parku – nowoczesny blok energetyczny z wielopaliwowym kotłem. Z kolei firma AB Industry z Ożarowa Mazowieckiego zrealizuje farmę solarną wraz z magazynem ciepła.

Inwestycja za blisko pół miliarda

Wartość całego przedsięwzięcia wynosi prawie 500 mln zł. Finansowanie zapewnione zostało m.in. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (na poziomie blisko 387 mln zł), budżet miasta, środki własne PEC oraz kredyt komercyjny.

REKLAMA

Uruchomienie instalacji planowane jest na 2028 r. Blok energetyczny ma rozpocząć pracę w lipcu, natomiast farma solarna z magazynem energii ma zostać oddana do użytku rok wcześniej.

Park Zielonej Energii powstanie na ponadhektarowej działce w pobliżu gliwickiej ciepłowni. Na jej terenie znajdzie się 25-metrowy budynek technologiczny, 50-metrowy komin z wieżą widokową, farma solarna o mocy 13,5 MW oraz magazyn ciepła o pojemności 12 mln litrów. Obiekt będzie miał nowoczesną architekturę, a jego częścią będą także ścieżki edukacyjne i centrum edukacji ekologicznej.

Instalacja umożliwi przetwarzanie rocznie 40 tys. ton odpadów, które nie nadają się do dalszego recyklingu. Wytworzona ilość energii ma być równoznaczna z zapotrzebowaniem około 10 tys. gospodarstw domowych, a produkcja ciepła pokryje około 25% miejskiego zapotrzebowania. Inwestycja ma pozwolić także na zmniejszenie zużycia węgla o około 400 wagonów rocznie. Farma fotowoltaiczna zapewni latem ciepłą wodę użytkową, a nadwyżki energii będą magazynowane na okresy mniejszego nasłonecznienia.

Gliwice liderem zielonej transformacji energetycznej

Gliwice intensywnie rozwijają działania na rzecz zrównoważonej i nowoczesnej energetyki. Miasto zostało docenione przez Komisję Europejską jako jedyne z Polski w prestiżowym programie Intelligent Cities Challenge 2.0 (ICC), w ramach którego znalazło się w gronie 100 inteligentnych miast z Europy i Kanady. Wyróżnienie przyznano za zaangażowanie w rozwój lokalnych zielonych porozumień (Local Green Deals), które uznano za istotne w kontekście europejskiej transformacji energetycznej.

REKLAMA

W ramach ICC Gliwice współpracują z miastami mentorskimi oraz międzynarodowymi ekspertami, wymieniając się wiedzą i doświadczeniem w zakresie innowacyjnych rozwiązań energetycznych. Porozumienia lokalne angażują samorząd, przedsiębiorstwa i instytucje publiczne, wspierając wspólne działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej i redukcji emisji.

Jednym z kluczowych projektów realizowanych w mieście jest program „Redukujesz – zyskujesz”, mający na celu optymalizację zużycia energii cieplnej w budynkach mieszkalnych. Dzięki współpracy PEC-u, Zarządów Budynków Miejskich I i II TBS oraz władz miasta zaplanowano modernizację 180 węzłów cieplnych. Projekt ma przynieść konkretne korzyści w postaci niższych rachunków za ogrzewanie i bardziej efektywnego zarządzania energią cieplną.

Kolejnym ważnym przedsięwzięciem jest współpraca miasta, PEC-u i Śląskiej Sieci Metropolitalnej (ŚSM), obejmująca odzysk ciepła odpadowego i wykorzystanie nadwyżek energii z instalacji fotowoltaicznych zlokalizowanych na Centrum Przesiadkowym. Planuje się również odzyskiwanie ciepła z serwerowni ŚSM przy gliwickim lotnisku, co ma przyczynić się do lepszego gospodarowania zasobami energetycznymi i rozbudowy miejskiej infrastruktury niskoemisyjnej.

Ważnym krokiem w kierunku neutralności klimatycznej jest także wspólny projekt PEC-u, PWiK i miasta, polegający na budowie instalacji pompy ciepła w Centralnej Oczyszczalni Ścieków. Inwestycja ta umożliwi odzysk ciepła z miejskiej sieci kanalizacyjnej, co pozwoli ograniczyć zużycie energii i emisję CO2. Zakończenie inwestycji zaplanowano na rok 2028.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne