Gigantyczna bateria zasili Bornholm

W pobliżu miejscowości Hasle na Bornholmie powstała największa w historii Danii bateria do magazynowania energii. Inwestorem i operatorem projektu jest duński dostawca energii EWII.
Bornholm – duńska wyspa znana ze swojego zaangażowania w zrównoważony rozwój – od lat pełni funkcję laboratorium dla zielonych technologii. Najnowsza inwestycja EWII znacząco wzmacnia lokalną infrastrukturę energetyczną, pozwalając lepiej integrować odnawialne źródła energii, zwłaszcza energię wiatrową i słoneczną. Pozwoli także zabezpieczyć dostawy energii dla Bornholmu, gdyby zawiódł podmorski kabel.
Magazyn ma łączną moc 30 MW, a pojemność – 43 MWh, co umożliwi zaopatrzenie całej wyspy Bornholm w energię elektryczną na okres około 1,5 godziny.
Stabilność sieci elektroenergetycznej
Nowa bateria będzie magazynować nadwyżki energii wytworzonej w ciągu dnia i oddawać ją do sieci w momentach wzmożonego zapotrzebowania. Dzięki temu poprawi się stabilność sieci elektroenergetycznej na wyspie i zmniejszy zależność od paliw kopalnych.
System akumulatorów składa się ze 116 szaf, z których każda waży 3,5 tony. Na potrzeby pomieszczenia technicznego baterii zbudowano budynek o powierzchni 40 m2. Cały obiekt zajmuje powierzchnię 1,4 tys. m2.
Krok w stronę neutralności klimatycznej
Według przedstawicieli EWII magazyn energii na Bornholmie to nie tylko inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne, ale także realny wkład w osiągnięcie celów klimatycznych Danii. System bateryjny pozwoli ograniczyć emisje CO2 poprzez efektywniejsze wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych.
— To największa bateria w historii Danii, a zarazem pierwszy krok w naszej strategii rozwoju nowoczesnych magazynów energii w całym kraju — powiedział Lars Bonderup Bjørn, dyrektor generalny EWII.
Uruchomienie magazynu energii na Bornholmie wpisuje się w szerszy kontekst regionalnej transformacji energetycznej. Duńska wyspa w przyszłości ma się stać energetycznym hubem łączącym infrastrukturę sieciową, za pomocą której przesyłana będzie energia z pracujących na Bałtyku morskich farm wiatrowych.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.