Ten moduł fotowoltaiczny zdobył nagrodę Intersolar 2025. Jakie są jego zalety?

Nagrodę The Smarter E Award podczas ostatnich targów Intersolar 2025 zdobyła chińska firma Longi za moduł fotowoltaiczny HI-MO X10. Jury doceniło innowacyjną konstrukcję, wysoką wydajność oraz zaawansowaną technologię optymalizacji cieniowania, która minimalizuje straty mocy i ryzyko przegrzewania.
Nowy moduł fotowoltaiczny Hi-MO X10 chińskiego producenta LONGi został wyróżniony prestiżową nagrodą The Smarter E AWARD 2025 w kategorii Fotowoltaika. Nagroda została wręczona podczas odbywających się wcześniej w tym miesiącu targów Intesolar w Monachium.
Zaawansowana technologia HPBC 2.0
Moduł fotowoltaiczny Hi-MO X10 został doceniony za zastosowanie drugiej generacji technologii Hybrid Passivated Back Contact (HPBC 2.0), opartej na wydajnym waflu krzemowym LONGi TaiRay. Technologia HPBC 2.0, opracowana w ciągu dwóch lat badań, zapewnia – jak informuje LONGi – nie tylko wyższą wydajność, ale także większą trwałość dzięki innowacyjnym procesom produkcyjnym. Warto dodać, że LONGi planuje osiągnąć roczną zdolność produkcyjną modułów HPBC 2.0 na poziomie 50 GW do końca 2025 r., co podkreśla ambicję chińskiej firmy w zakresie dominacji na globalnym rynku fotowoltaicznym.
Technologia ogniw HPBC 2.0 w połączeniu z innowacyjną konstrukcją modułów bez szyn zbiorczych, tzw. busbarów (0BB), oraz technologią Bipolar Hybrid Passivation ma zapewniać znaczącą poprawę sprawności, wytrzymałości mechanicznej i niezawodności nowych paneli Hi-MO X10. Bipolarna pasywacja hybrydowa zmniejsza straty prądowe zarówno na elektrodach dodatnich, jak i ujemnych, jednocześnie chroniąc moduł przed degradacją UV.
Jury wyróżniło także wbudowany w moduł fotowoltaiczny Hi-MO X10 system optymalizacji cieniowania, który ma zmniejszać aż o 70% straty wynikające z nadmiernego cienia. System ma również obniżać temperaturę modułu nawet o 28%, zwiększając wydajność, a także minimalizując ryzyko powstawania gorących punktów (tzw. hot-spoty) oraz pożarów systemu PV.
Doceniony podczas targów Intesolar 2025 moduł fotowoltaiczny ma wymiary 2382 x 1134 x 30mm i waży 28,5 kg. Oferuje maksymalną moc wyjściową do 670 W i sprawność na poziomie 24,8%. Współczynnik temperaturowy mocy to -0,26%/ st. C, a liniowa degradacja wynosi 0,35% rocznie po pierwszym roku, w którym moduł ma tracić 1% swojej początkowej mocy. Na koniec okresu 30-letniej gwarancji sprawność modułu ma wynosić nie mniej niż 88,85% wartości początkowej. Produkt objęty jest 15-letnią gwarancją produktową.
Debiut na rynku i nowa linia EcoLife
Moduł fotowoltaiczny Hi-MO X10 po raz pierwszy wprowadzono na rynek w listopadzie 2024 r., a produkt szybko zyskał popularność w Europie, co podkreśla jego wartość rynkową. Moduł jest częścią nowej serii EcoLife, skierowanej do klientów indywidualnych, która zadebiutowała 7 maja 2025 r. na targach Intersolar.
Seria EcoLife obejmuje jedyne na świecie masowo produkowane ogniwa w technologii HJT + BC, która łączy wysokowydajną pasywację heterozłącza (HJT) z wielkopowierzchniową absorpcją światła konstrukcji back-contact (BC). W porównaniu do standardowych paneli fotowoltaicznych seria modułów EcoLife ma oferować o 40 W większą moc wyjściową i może zwiększyć wydajność instalacji dachowych nawet o 9%, co – jak twierdzi LONGi – umocni firmę w roli lidera innowacji w globalnym przemyśle fotowoltaicznym.
Linia modułów fotowoltaicznych EcoLife oparta jest obecnie na serii modułów Hi-MO S10 oraz Hi-MO X10, zawierających moduły mono- i bifacjalne w srebrnej i czarnej ramie.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.