Operator sieci wprowadza nową taryfę dystrybucyjną

Energa-Operator wprowadza do swojej oferty nowe grupy taryfowe – G11f oraz C11f. Skierowane są do odbiorców energii, którzy aktywnie zarządzają swoim zużyciem, rozliczając je na podstawie dynamicznych cen energii.
Decyzja o wprowadzeniu nowych taryf dystrybucyjnych przez spółkę Energa-Operator została zatwierdzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Nowe taryfy dostępne będą od 1 lipca 2025 r. Stanowią one alternatywę dla dotychczasowych grup taryfowych stosowanych przez gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa. Główną zmianą jest obniżenie stawki zmiennej – zależnej od ilości zużytej energii – przy jednoczesnym zwiększeniu stawki stałej.
Tylko dla odbiorców z dynamicznymi cenami
Nowe taryfy dystrybucyjne będą dostępne wyłącznie dla klientów, którzy korzystają z rozliczeń według cen dynamicznych. To oznacza, że dostosowują zużycie energii do aktualnych notowań na Towarowej Giełdzie Energii. Jak podkreśla Energa-Operator, spółka przeprowadziła wcześniej symulacje kosztów dla obecnych klientów oraz potencjalnych użytkowników nowych taryf, potwierdzając możliwość osiągnięcia znacznych oszczędności.
Jak zapewnia Energa-Operator, takie rozwiązanie ma umożliwić redukcję całkowitych opłat dystrybucyjnych nawet do 40% w przypadku gospodarstw domowych i do 30% w przypadku firm.
Mniejsze opłaty dystrybucyjne przy dynamicznych cenach
Prezes Energi SA Sławomir Staszak podkreślił, że wprowadzenie nowych taryf jest częścią szerszych działań inwestycyjnych. Obejmują one nie tylko rozbudowę i modernizację sieci, ale też wdrażanie elastycznych i inteligentnych rozwiązań korzystnych dla klientów. Jak zaznaczył, oszczędności w rachunkach są istotne zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla przedsiębiorstw, w których koszty energii często stanowią znaczną część wydatków operacyjnych.
Robert Świerzyński, prezes Energi-Operatora, wskazał, że nowe taryfy to odpowiedź na potrzeby rynku oraz pierwszy tego typu produkt w Polsce skierowany również do firm korzystających z dynamicznych cen energii. Według podanych przez niego wyliczeń przy niskich lub ujemnych cenach energii udział kosztów dystrybucyjnych może sięgać 80% całkowitych opłat ponoszonych przez odbiorców energii. Zastosowanie nowych taryf dystrybucyjnych ma natomiast pozwolić na zmniejszenie tego udziału nawet poniżej 10%.
Bak opłat za dostęp do danych
Urząd Regulacji Energetyki zaznacza, że oferta oparta na dynamicznych cenach przeznaczona jest dla świadomych odbiorców, którzy są w stanie monitorować ceny na rynku energii i odpowiednio dostosowywać swoje zużycie. Energa-Operator wspiera ten proces, znosząc opłaty za dostęp do danych odczytowych, nawet w cyklach 15-minutowych, co umożliwia dokładne zarządzanie zużyciem – m.in. na podstawie produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych.
Dodatkowo niemal 3 mln klientów Eneria-Operatora, u których zainstalowano już liczniki zdalnego odczytu, może na bieżąco śledzić swoje zużycie energii za pomocą aplikacji Mój Licznik.
Kto oferuje elastyczne rozwiązania?
Przypomnijmy, że na początku tego roku spółka Tauron Dystrybucja wprowadziła nową taryfę dystrybucyjną G14dynamic – przeznaczoną dla klientów posiadających umowę na dystrybucję energii elektrycznej lub umowę kompleksową z Tauronem. Nowa dynamiczna taryfa dystrybucyjna jest oparta na czterech strefach dobowych, których godziny są określane na bieżąco przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne w aplikacji Energetyczny Kompas. Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule: Taryfa dystrybucyjna G14dynamic. Takiej taryfy w Polsce jeszcze nie było.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
,,Główną zmianą jest obniżenie stawki zmiennej – zależnej od ilości zużytej energii – przy jednoczesnym zwiększeniu stawki stałej.”. -coraz więcej Odbiorców ma PV a co gorsza liczni nauczyli się wysokiej autokonsumpcji lub nawet zrobili off-grid.Zyski z opłat za Dystrybucję spadają zatem taki ruch jaki widzimy ,,Główną zmianą jest obniżenie stawki zmiennej – zależnej od ilości zużytej energii – przy jednoczesnym zwiększeniu stawki stałej.”
@alladyn-solar-batt tak działa monopol – widzą spadki na poborze więc walą do góry „abonament”.Ta świnia musi się paść dopóki nie straci koryta.
@alladyn-solar-batt, kasyno zawsze musi wygrać, stawki za moc bierną też poszybowały w kosmos.
Do Rysio i Lol: dlatego PV sprofilowane pod autokonsumpcję to minimum.Ale najlepiej off-grid, bo zimą do produkowanie brakującej energii domowym kogeneratorami tańsze jak pobór z Sieci….Po co zatem sieć Odbiorcom ma wsi? Szybciej ta świnia będzie miała puste koryta.