REKLAMA
 
REKLAMA

Szwedzi uruchomili w Polsce dużą farmę fotowoltaiczną

Szwedzi uruchomili w Polsce dużą farmę fotowoltaiczną
Fot. OX2

Szwedzka firma OX2 aktywnie działająca w Polsce poinformowała, że farma fotowoltaiczna Rutki po zakończeniu procesu energetyzacji i przeprowadzeniu testów technicznych rozpoczęła dostarczanie energii elektrycznej do krajowej sieci. To pierwszy projekt realizowany przez firmę w Polsce w modelu IPP (ang. Independent Power Producer – niezależny producent energii).

Projekt zlokalizowany jest w Gminie Niemodlin, w województwie opolskim. Zajmuje powierzchnię 78 ha, a jego łączna moc wynosi 100,19 MWp.

Szacuje się, że farma będzie produkować około 108 GWh energii elektrycznej rocznie. To odpowiada zapotrzebowaniu około 30 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Pierwszy projekt IPP w historii OX2

Inwestycja w Rutkach jest nie tylko debiutem OX2 jako niezależnego producenta energii w Polsce, ale również pierwszym tego typu przedsięwzięciem realizowanym w modelu IPP (ang. Independent Power Producer) w całej grupie OX2. Jak podkreśla firma, to przełomowy moment w historii jej działalności i początek nowego kierunku rozwoju.

Projekt został objęty 15-letnim kontraktem różnicowym (CfD), podpisanym z Urzędem Regulacji Energetyki. Gwarantuje on stabilność cen sprzedaży energii w długim okresie. Finansowanie inwestycji zapewnił niemiecki bank NORD/LB, specjalizujący się w finansowaniu projektów z sektora odnawialnych źródeł energii.

Według Tomasza Guzowskiego, prezesa OX2 Polska, uruchomienie farmy Rutki to istotny krok w budowaniu nowego modelu działalności firmy jako niezależnego producenta energii, a także wkład w zrównoważony rozwój energetyki w Polsce. Z kolei Paul Stormoen, prezes Grupy OX2, zaznaczył, że Polska jest jednym z kluczowych rynków dla działalności firmy, a realizacja projektu Rutki stanowi pierwszy etap szerszego zaangażowania OX2 w rozwój krajowego sektora odnawialnych źródeł energii.

REKLAMA

Współpraca z lokalną społecznością

Farma fotowoltaiczna Rutki jest obecnie jedną z największych instalacji tego typu w regionie. Stanowi również przykład dobrej współpracy pomiędzy inwestorem a lokalną społecznością i władzami samorządowymi.

OX2 we współpracy z gminą Niemodlin prowadzi bowiem działania na rzecz społeczności lokalnej. W ramach inwestycji firma sfinansowała zakup i montaż ponad 50 hydrantów na terenie całej gminy, co przyczyniło się do zwiększenia poziomu ochrony przeciwpożarowej. Ponadto z inicjatywy OX2 zmodernizowano plac zabaw w miejscowości Gracze.

Inwestycje OX2 w Polsce

Szwedzka grupa dotychczas rozwijała w naszym kraju przede wszystkim farmy wiatrowe. Najnowsza inwestycja OX2 w tym zakresie to farma wiatrowa Juniewicze o mocy 48 MW, która ma wytwarzać w skali roku około 139 GWh energii elektrycznej. Po wybudowaniu inwestycja została przekazana brytyjskiej grupie Octopus. Więcej na ten temat w artykule: Ruszyła farma wiatrowa na Mazowszu.

Ostatnio OX2 rozpoczęło budowę największego w Polsce bateryjnego magazynu energii, który ma częściowo zabezpieczone przychody z rynku mocy. Więcej na ten temat w artykule: OX2 buduje największy bateryjny magazyn energii w Polsce.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

To teraz jeszcze szwedom będziemy płacić za prąd ??? A za utylizację zapłacą polacy. Kiedy polski naród zacznie myśleć samodzielnie i będzie uczył się na swoich błedach????? Jak niemiec albo ruski karabinem do drzwi załomoce?????? POBUDKA

Ten kto,tych obcych tu wpuścił powinien być rozstrzelany,z przestrogą dla innych chcesz robić biznes zostawiasz podatek,jeśli nie to dowidzenia.

Szwedzka firma, sfinansowana przez niemiecki bank, zaraz pewnie przekaże inwestycję brytyjskiemu holdingowi… Ludzie, czy naprawdę w Polsce nie możemy zbudować nic sami? A te 50 hydrantów i remont placu zabaw w ramach „współpracy” z lokalną społecznością, to chyba jakiś żart. To wygląda gorzej niż zamiana niewolników na perkal i koraliki w Afryce. Przecież te wynegocjowane stawki sprzedaży prądu pokryjemy my wszyscy, a zyski popłyną do zachodnich funduszy emerytalnych, żeby bogaci mogli sobie wypocząć na jeszcze bardziej ekskluzywnej wyspie. Brawo my…

Bardzo dobrze, ze Szwedzi i inni zagraniczni inwestorzy tworzą w Polsce farmy fotowoltaiczne i wiatrowe. Polska jak najszybciej powinna odejść od węgla i oprzeć swoja energie na OZE. Katastrofa klimatu postępuje i trzeba, aby Polska i inne kraje jak najszybciej ograniczyły emisje gazów cieplarnianych.

 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady