Holenderski start-up prezentuje ognioodporną warstwę pod moduły fotowoltaiczne

Rozwiązanie może przyjąć postać gotowej ognioodpornej płyty lub warstwy zbudowanej bezpośrednio na powierzchni przeznaczonej pod instalację PV. W każdym przypadku rozwiązanie ma chronić dach i zapobiegać rozprzestrzenianiu się ognia.
AllShield Coatings B.V. to holenderska firma działająca od 2014 r., specjalizująca się m.in. w opracowywaniu mineralnych, ognioodpornych powłok dachowych. W ostatnim czasie wprowadziła na rynek ciekawe rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo przeciwpożarowe płaskich dachów przeznaczonych pod instalacje fotowoltaiczne.
Produkt o nazwie AllShield BarrierSheet to cienka, niepalna płyta wzmocniona włóknem szklanym, która może być stosowana zarówno w nowych dachach, jak i na już istniejących powierzchniach dachowych. Ma znacząco ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się ognia.
Lekkie, odporne i przetestowane
AllShield BarrierSheet to cienkia płyta o wymiarach 950 x 2000 x 2,4 mm i masie 2,8 kg/m2. Jest zbudowana wyłącznie z niepalnych materiałów i uzyskała klasyfikację ogniową A1, co oznacza najwyższy poziom odporności na ogień według europejskich norm. Może być instalowana pod nową membraną dachową lub bezpośrednio na istniejącym pokryciu dachowym, a następnie przykrywana syntetyczną powłoką dachową.
Dzięki swoim właściwościom AllShield BarrierSheet pozwala na bezpieczną instalację paneli fotowoltaicznych nawet na lekkich konstrukcjach dachowych. To otwiera nowe możliwości dla budynków wcześniej uznanych za nieodpowiednie do montażu PV.
AllShield Blue
Tożsamym, ale nieco innym rozwiązaniem od AllShield Coatings B.V. jest AllShield Blue. Nie jest to już gotowa płyta montażowa, ale ognioodporna warstwa o właściwościach tożsamych z Shield BarrierSheets budowana bezpośrednio na określonej powierzchni dachu z wykorzystaniem specjalnej powłoki i włókna szklanego.
Według informacji firmy produkt przeszedł pozytywnie testy zgodne z normą NEN 7250:2021, które przeprowadziła niezależna jednostka badawcza Kiwa-BDA. Dodatkowo najnowsze testy w laboratorium ZAG z udziałem zespołu prof. Grunde Jomaasa potwierdziły skuteczność rozwiązania jako warstwy zapobiegającej rozprzestrzenianiu się pożaru. Firma zapowiedziała również zakończenie kontroli zgodnej z FM4470/FM4478 przed końcem trzeciego kwartału 2025 r.
Przeprowadzone testy dla obu produktów wykazały, że nawet po bezpośrednim podpaleniu PV płomień nie rozprzestrzenił się na resztę dachu dzięki brakowi materiałów palnych wokół miejsca zdarzenia. Warstwy ochronne nie tylko chronią dach, ale również zabezpieczają warstwę izolacyjną – np. EPS – która w przypadku pożaru mogłaby przyczynić się do eskalacji zdarzenia.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Rychło w czas