Octopus i DTEK będą instalować fotowoltaikę i magazyny energii w Ukrainie

Octopus i DTEK będą instalować fotowoltaikę i magazyny energii w Ukrainie
fot. DTEK

Inicjatywa RISE zakłada zakłada pozyskanie 100 mln euro na budowę komercyjnych instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii w Ukrainie. Jest to pierwszy tego typu program u wschodniego sąsiada Polski.

Resilient Independent Solar Energy (RISE) to wspólna inicjatywa firm DTEK i Octopus Energy. Została ogłoszona w Londynie podczas szczytu Octopus’ Energy Tech Summit.

DTEK jest największą prywatną firmą energetyczną w Ukrainie. Wspólnie z brytyjską Octopus Energy Group zamierza dostarczać systemy fotowoltaiczne i magazyny energii ukraińskim firmom oraz instytucjom publicznym. W ramach RISE partnerzy chcą pozyskać 100 mln euro na realizację 100 projektów komercyjnych instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii w Ukrainie.

REKLAMA

Inicjatywa połączy możliwości wykonawcze DTEK z technologią Octopus Energy w celu optymalizacji zużycia energii i umożliwienia sprzedaży nadwyżek energii do sieci. Długofalowe zakładane efekty współpracy to stabilizacja ukraińskiej sieci energetycznej, obniżenie kosztów energii oraz ochrona odbiorców przed przerwami w dostawie energii i wzrostem cen.

100 projektów w trzy lata

W ramach RISE 100 lokalnych projektów energetycznych ma być zrealizowanych w ciągu najbliższych trzech lat. Instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii będą montowane bezpośrednio na obiektach klientów przez firmę D.Solutions, należącą do DTEK i specjalizującą się w dostawach energii oraz usługach efektywności energetycznej pod marką detaliczną Yasno.

Instalowane systemy mają wykorzystywać opracowaną przez Octopus platformę Kraken, która umożliwi firmom bieżące zarządzanie zużyciem energii, ograniczanie poboru w godzinach szczytu oraz sprzedaż nadwyżek energii do sieci.

Ukraina – a zwłaszcza DTEK – wykazała się niesamowitą odpornością i elastycznością w obliczu bezprecedensowych zniszczeń jej systemu energetycznego. Szybka odbudowa i rozwój zdecentralizowanego, inteligentnego systemu opartego na krajowych odnawialnych źródłach energii to idealne pole działania dla platformy Kraken – stwierdził Greg Jackson, założyciel i dyrektor generalny Octopus Energy Group.

REKLAMA

Około 70% ukraińskiej zdolności wytwórczej z elektrowni cieplnych zostało zniszczone, uszkodzone lub zajęte od czasu rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji. To stworzyło nie tylko pilną potrzebę odbudowy, ale również szansę na przyspieszenie przejścia do zdecentralizowanego systemu opartego na odnawialnych źródłach energii. Partnerstwo DTEK i Octopus Energy łączy siły dwóch narodowych liderów energetyki i jest krokiem ku silniejszej, bardziej zielonej przyszłości – powiedział Maksym Tymczenko, dyrektor generalny DTEK.

Ukraina stawia na OZE

Niedawno DTEK informował o zamknięciu finansowania dla dużego portfela projektów magazynowania energii. Spółka pozyskała finansowanie w wysokości 3 mld hrywien (około 270 mln zł) od konsorcjum ukraińskich banków z udziałem Oschadbanku, PUMB i Ukrgasbanku.

Dzięki pożyczce u wschodniego sąsiada Polski ma powstać w sumie pięć magazynów energii o łącznej mocy 180 MW. Plany DTEK obejmują też budowę szóstego magazynu o mocy 20 MW. Więcej na ten temat w artykule: W Ukrainie jeszcze w tym roku postaną magazyny energii o mocy 200 MW.

DTEK prowadzi obecnie również projekt budowy jednej z największych farm wiatrowych w Europie. Docelowa jej moc ma wynieść 500 MW. O tej inwestycji pisaliśmy w artykule: W Ukrainie powstanie wielka farma wiatrowa. Niedaleko strefy walk.

Jak wskazuje DTEK, ukraiński rynek energii za licznikiem (tzw. behind-the-meter) dla odbiorców komercyjnych i przemysłowych (C&I) pozostaje w dużej mierze niewykorzystany. Jego szacowany potencjał to 300 MW rocznie, o wartość – około 200 mln euro.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.