W Polsce pracują nad systemem monitorowania turbin wiatrowych

Połączenie danych pomiarowych z technikami uczenia maszynowego ma pomóc w ocenie stanu turbiny wiatrowej. Celem projektu jest wczesne wykrywanie potencjalnych awarii i zwiększenie efektywności pracy turbin.
Eurowind Energy w Polsce i Politechnika Bydgoska pracują nad pierwszym hybrydowym systemem monitorowania turbin wiatrowych, który łączy dane pomiarowe z technikami uczenia maszynowego. Takie rozwiązanie ma pozwolić na ocenę obecnego i prognozowanie przyszłego stanu turbiny.
W przedsięwzięciu obok przedstawicieli Eurowind Energy uczestniczy zespół badawczy kierowany przez profesora Macieja Dutkiewicza, dziekana Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska na Politechnice Bydgoskiej. Naukowiec specjalizujące się w diagnostyce technicznej i modelowaniu systemów dynamicznych.
Jakie parametry turbiny wiatrowej sprawdzi system?
Badacze podają, że system monitorowania turbin wiatrowych analizuje następujące parametry turbiny wiatrowej:
- drgania i przechyły,
- prędkość obrotową wirnika i generatora,
- nachylenie łopat,
- odchylenie turbiny względem kierunku wiatru,
- warunki klimatyczne (wiatr, temperatura, oblodzenie).
– Dzięki zastosowanym modelom system umożliwia nie tylko ocenę obecnego stanu technicznego turbiny, ale również prognozowanie jej zużycia i potencjalnych uszkodzeń w przyszłości. Co więcej, opracowane w ramach projektu systemy tłumienia drgań mogą realnie wydłużyć żywotność i zwiększyć wydajność turbin – wyjaśnia profesor Maciej Dutkiewicz.
Projekt ma docelowo wpłynąć na zwiększenie efektywności pracy turbin wiatrowych i ograniczenie ich zużycia – dzięki systemowi monitorowania i diagnozowania stanu technicznego turbin. „To nie tylko projekt badawczy – to konkretne wsparcie dla transformacji energetycznej w Polsce, które może być skalowane dzięki metodzie transfer learning na inne jednostki wiatrowe” – podkreślono w komunikacie.
– Eurowind Energy i Politechnika Bydgoska chcą wspólnie wspierać rozwój nowoczesnych i zielonych technologii, dzielić się wiedzą oraz budować lokalne kompetencje, które są potrzebne w czasie transformacji energetycznej Polski. Połączenie doświadczenia przemysłu z potencjałem naukowym uczelni to najlepszy sposób na realne i potrzebne zmiany, zarówno dla środowiska, jak i dla gospodarki – mówi Małgorzata Szambelańczyk, prezes Eurowind Energy.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.