Transgraniczne aukcje dla OZE wymagają równych warunków
https://www.agora-energiewende.de/en/press/press-releases/same-game-different-rules/
Badanie przeprowadzone na zlecenie think-tanku Agora Energiewende pokazuje jak różne zasady realizacji projektów OZE w sąsiadujących ze sobą krajach Unii Europejskiej mogą wpływać na wyniki transgranicznych aukcji, których organizację promuje Bruksela.
Jak na razie w Unii Europejskiej przeprowadzono transgraniczne aukcje dla energetyki odnawialnej tylko raz. W roku 2016 takie aukcje dedykowane inwestorom planującym budowę farm fotowoltaicznych przeprowadzili Duńczycy i Niemcy. W ich wyniki wszystkie nagrodzone wsparciem projekty znalazły się po duńskiej stronie granicy. Dlaczego?
Tłumaczy to raport przedstawiony przez berliński think-tank Agora Energiewende, który pokazuje jak różnice w krajowych warunkach, na których można realizować projekty OZE, mogą wpływać na opłacalność produkcji energii – tym samym determinując wynik potencjalnych transgranicznych aukcji.
I tak – jak zauważa Agora Energiewende – wspomniana aukcja duńsko-niemiecka skutkowała przyznaniem wsparcia jedynie na projekty „duńskie”, które miały przewagę z uwagi na łatwiejszy i tańszy dostęp do gruntów rolnych, na których farmy fotowoltaiczne można stawiać w Danii.
Autorzy badania podają też inny przykład, porównując warunki realizacji projektów wiatrowych w Belgii, Niemczech i Francji – czyli krajach, które potencjalnie mogłyby przeprowadzić aukcje mające charakter transgraniczny. W pierwszym z wymienionych krajów koszt przygotowania projektu wiatrowego, przyłączenia do sieci, sfinansowania i opodatkowania, oszacowano przeciętnie na 26 euro/MW, podczas gdy we Francji czy Niemczech ten koszt miałby się wahać między 12 i 20 euro/MW.