Ministerstwo określiło wymogi dla stacji ładowania

Ministerstwo określiło wymogi dla stacji ładowania
Fot. Gramwzielone.pl (C)

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych dla stacji ładowania i punktów ładowania stanowiących element infrastruktury ładowania drogowego transportu publicznego

Rozporządzenie podpisane przez ministra energii 26 czerwca 2019 r. ma na celu uregulowanie zasad funkcjonowania infrastruktury służącej do ładowania energią elektryczną pojazdów samochodowych i stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 17 ust. 1 ustawy o elektromobilności  i paliwach alternatywnych.

Jak podkreśla Ministerstwo Energii, wprowadzane przepisy przyczynią się do zapewnienia bezpieczeństwa stacji ładowania w trakcie ich eksploatacji.

REKLAMA

Dokument określa wymagania techniczne dotyczące bezpieczeństwa eksploatacji, naprawy i modernizacji stacji ładowania i punktów ładowania stanowiących element infrastruktury ładowania transportu publicznego, a także określa zasady kontroli takich urządzeń.

Rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych dla stacji ładowania i punktów ładowania stanowiących element infrastruktury ładowania drogowego transportu publicznego jest dostępne w Dzienniku Ustaw pod tym linkiem.

Zgodnie z Krajowymi ramami polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, dokumentem przygotowanym przez Ministerstwo Energii i przyjętym przez rząd w 2017 r., w Polce w perspektywie do 2020 r. powinno powstać co najmniej 6,4 tys. publicznie dostępnych punktów ładowania samochodów elektrycznych.

REKLAMA

Tymczasem, jak wynika z szacunków Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, na koniec ubiegłego miesiąca w kraju znajdowały się 752 publicznie dostępne stacje posiadające w sumie 1395 punktów ładowania. W tym 33 proc. stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 67 proc. wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.

W maju br. Ministerstwo Energii opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania mocy przyłączeniowej dla wewnętrznych i zewnętrznych stanowisk postojowych związanych z budynkami użyteczności publicznej oraz budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi.

Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami m.in. w budynkach użyteczności publicznej powinno zapewnić się moc przyłączeniową będącą iloczynem 20 proc. planowanych miejsc postojowych i mocy równej 3,7 kW.

Więcej na ten temat w artykule: Moc przyłączeniowa dla stacji ładowania. Będą nowe wymogi.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.