Rząd nie zdążył z autami elektrycznymi. Odracza więc terminy

Rząd nie zdążył z autami elektrycznymi. Odracza więc terminy
WFOŚiGW w Szczecinie

Administracja rządowa i samorządy miały świecić przykładem w realizacji rządowego planu 1 mln samochodów elektrycznych do 2025 roku. Jednak nawet one nie były wstanie osiągnąć ambitnego celu 10 proc. aut na prąd od stycznia, więc terminy zostaną przełożone.

Naczelne i centralne organy administracji państwowej (m.in. KPRM i ministerstwa) za niespełna pół roku, bo 1 stycznia 2020 roku, powinny mieć w swoich flotach przynajmniej 10 proc. pojazdów elektrycznych. Od początku 2023 roku ten udział powinien wynosić 20 proc., a od 2025 roku aż 50 proc.

Administracja nie dotrzyma jednak już pierwszego terminu. Przetargi na zakup, leasing bądź wynajem „elektryków” ruszyły w sporadycznej ilości. Wiele organów administracji w ogóle zignorowała nowe prawo. W efekcie rząd zdecydował o pierwszym przesunięciu tego terminu (można tylko przypuszczać, że nie ostatnim).

REKLAMA

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o elektromobilności cel 10 proc. „elektryków” we flotach administracji państwowej zostanie przesunięty na 1 stycznia 2022 roku. Kolejne dwa progi mają pozostać bez zmian, ale już wydają się nierealne, bowiem podwojenie udziału pojazdów elektrycznych miałoby w urzędach nastąpić zaledwie rok później.

Podobny cel – 10 proc. elektrycznej floty od stycznia 2020 roku – został nałożony także na pojazdy wykorzystywane przez organy samorządowe. On również został odroczony o dwa lata. Bez zmian pozostanie natomiast docelowy poziom 30 proc. „elektryków” w samorządowych flotach, które lokalne urzędy i instytucje osiągnąć powinny do 2025 roku.

REKLAMA

O kolejne dwa przesunięty został także termin wygaśnięcia z mocy prawa umów organów państwowych i samorządowych z przedsiębiorstwami zapewniającymi transport lub wykonywanie zadań publicznych. Pierwotnie miały one wygasnąć 31 grudnia 2019 roku.

Miesiąc temu jeden z nielicznych takich przetargów, na wynajem 46 aut elektrycznych na 3 lata, rozstrzygnął Kraków, a dokładnie Krakowski Holding Komunalny, który ma zapewnić auta elektryczne dla urzędu miasta, straży miejskiej, MOPSu, ZDM, ZTP, miejskich muzeów, ZOO, MPWiK, MPEC i samego KHK oraz kilku innych samorządowych instytucji. Warunek to m.in. przynajmniej 200 km zasięgu (wg homologacji) i możliwość jazdy przynajmniej 140 km/h.

Samochody elektryczne za łączną kwotę 4,7 mln zł brutto dostarczyć ma firma leasingowa Arval, należąca do grupy kapitałowej banku BNP Paribas.

Jakie są koszty leasingu samochodów elektrycznych? Jakie były wymagania krakowskich radnych? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl