Ładowarki Ekoenergetyki na stacjach Orlenu. Nawet 100 kW
Na 27 stacjach PKN Orlen właściciele elektrycznych aut mogą skorzystać ze stacji szybkiego ładowania, które wyprodukowała i dostarczyła Ekoenergetyka-Polska.
Zainstalowane przez firmę z Zielonej Góry stacje szybkiego ładowania o mocy 50 kW i 100 kW obsługują wszystkie typy samochodów elektrycznych oferowane na rynku europejskim.
Zostały wyposażone w trzy złącza do ładowania – wtyczki CHAdeMO (do 50 kW) i CCS (z prądem stałym do 100 kW) oraz w złącze Typ 2 (z prądem przemiennym do 44 kW). Na razie każdy może za ich pomocą naładować pojazd za darmo, bez posiadania żadnej karty.
Stacje szybkiego ładowania Ekoenergetyki zostały rozlokowane na stacjach Orlen głównie w południowej i zachodniej Polsce – m.in. w Katowicach, Tychach, Dąbrowie Górniczej, Rybniku, Bytomiu, Częstochowie Krakowie, Zakopanem, Poznaniu i Gorzowie Wielkopolskim, a także na MOP-ach przy autostradach A2 i A4.
Orlen przeprowadził postępowanie w zakresie wyboru dostawców stacji ładowania, które miały stanąć na 150 stacjach paliw, jeszcze w 2018 roku. Postępowanie przetargowe obejmowało wybór dostawców stacji ładowania o mocy 50, 100 i 150 kW.
Ekoenergetyka-Polska jest jednym z trzech dostawców, którzy zdobyli kontrakty w tym postępowaniu.
Punkty ładowania PKN Orlen mają obsługiwać wszystkie typy pojazdów elektrycznych oferowane na rynku europejskim i zostaną wyposażone w dwa złącza do ładowania pojazdu prądem stałym, z wtyczką CHAdeMO oraz CCS, a także w złącze Typ 2 do ładowania pojazdu prądem przemiennym.
Na stacjach grupy Orlen działają ponadto pierwsze punkty ładowania samochodów elektrycznych Tesla – na stacji w Kostomłotach, Katowicach i Ciechocinku, a także w Niemczech – w miejscowościach Grimmen w Meklemburgii-Pomorze Przednie i Uckerfelde w Branderburgii.
Ekoenergetyka-Polska jest krajowym liderem wśród producentów infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, działającym na rynku elektromobilności od 10 lat.
Do tej pory Ekoenergetyka-Polska dostarczyła ponad 500 stacji ładowania do 60 miast w 12 krajach o łącznej mocy prawie 45 MW.
Infrastruktura polskiego producenta zasila pojazdy elektryczne m.in. w Niemczech, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Hiszpanii, Francji, Rosji oraz Singapurze.
Jak wylicza zielonogórska firma, każdego dnia zainstalowane przez nią stacje ładowania w trakcie ponad 1100 cykli ładowań dostarczają do baterii pojazdów ponad 30 MWh energii elektrycznej.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.