Polskie stacje naładują autobusy elektryczne w Barcelonie

Polskie stacje naładują autobusy elektryczne w Barcelonie
Ekoenergetyka-Polska

Ekoenergetyka-Polska realizuje kontrakt na stacje ładowania autobusów elektrycznych dla Barcelony. Już wkrótce do stolicy Katalonii trafią dwie pantografowe ładowarki. To nie pierwsza umowa z hiszpańskim operatorem.

Jak podkreśla zielonogórska firma, dwie pantografowe stacje ładowania, o mocy 500 kW każda, zostaną dopasowane do warunków klimatycznych Barcelony. Ze względu na panujące warunki atmosferyczne oraz wysokie temperatury w Barcelonie, stacje zostały wyposażone w dodatkowy system bezpieczeństwa. Co więcej mają one generować bardzo niski poziom hałasu poniżej 55dB.

Ekoenergetyka-Polska wcześniej dostarczała już swoje stacje ładowania dla Transports Metropolitans de Barcelona. W zajezdni TMB stanęło siedem ładowarek typu plug-in o mocy 50 kW każda, a także pantografowa stacja szybkiego ładowania o mocy 500 kW. Barcelona ma plan w najbliższych latach wymienić najstarsze autobusy w mieście na elektryczne.

REKLAMA

 Kolejna realizacja dla Transports Metropolitans de Barcelona, realizowana z Endesa Energia S.A.U.,  jest doskonałym przykładem naszej umiejętności dopasowania się do wysokich oczekiwań odbiorcy. Infrastruktura dostarczona do Hiszpanii jest cicha, ma gabaryty dostosowane do dostępnej powierzchni, zabezpieczona przed wysokimi temperaturami m.in. dzięki systemowi p-poż. mówi Maciej Wojeński, wiceprezes Ekoenergetyki-Polska.

Do tej pory Ekoenergetyka-Polska dostarczyła do 12 krajów i 60 miast ponad 500 stacji ładowania o łącznej mocy prawie 45 MW. Infrastruktura polskiego producenta zasila pojazdy elektryczne m.in. w Szwecji, Norwegii, Finlandii, Hiszpanii, Francji, Rosji, Singapurze i w Niemczech.

Ostatnio polski producent wygrał przetarg na dostawę 130 stacji ładowania o mocy 150 kW każda do Berlina. Ładowarki wyprodukowane przez zielonogórską firmę będą wyposażone w wyświetlacz ciekłokrystaliczny, złącze CCS, a także czytnik zbliżeniowy RFID.

REKLAMA

Firma z Zielonej Góry wylicza, że każdego dnia zainstalowane stacje ładowania w trakcie ponad 1100 cykli ładowań dostarczają do baterii pojazdów ponad 30 MWh energii elektrycznej.

W naszym kraju Ekoenergetyka-Polska dostarcza swoje urządzenia m.in. dla Orlenu, a ostatnio koło Zielonej Góry uruchomiła pierwszą w kraju stację paliw alternatywnych pod marką Ekoen.

Na stacji Ekoen funkcjonuje pięć szybkich stacji ładowania o mocy 50 kW, 100 kW oraz 150 kW, które są wyposażone w uniwersalne wtyczki CCS Combo 2 i CHAdeMO.

Całkowita moc zainstalowanej infrastruktury wynosi 400 kW. Dzięki dużej mocy ładowanie pojazdu może trwać około 30 minut.

Płatność za usługę ładowania na Ekoen uproszczono do minimum. Kierowca ładuje auto, a następnie dokonuje zapłaty w dowolny sposób – gotówką lub kartą płatniczą. Nie trzeba posiadać specjalnych aplikacji, abonamentów czy kart RFID operatora.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.