Ekoenergetyka wyprodukowała mobilną stację ładowania o mocy 1,2 MW

Ekoenergetyka wyprodukowała mobilną stację ładowania o mocy 1,2 MW
Ekoenergetyka-Polska

Polski producent stacji ładowania pojazdów elektrycznych Ekoenergetyka-Polska przygotował rozwiązanie dla holenderskiego operatora transportu publicznego. Stacja ładowania o mocy 1,2 MW zamknięta w kontenerze jest w stanie zasilać 20 elektrycznych autobusów jednocześnie.

Stacja ładowania na razie zostanie zainstalowana w Zeist, mieście nieopodal Utrechtu. Jest jednak skonstruowana w taki sposób, że można ją przetransportować wraz z satelitkami w dowolne miejsce.

Mega Charger X 1200 to nowy produkt firmy Ekoenergetyka-Polska, który opiera się na koncepcji centralnej stacji ładowania dużej mocy dla autobusów elektrycznych. Jest to wielowyjściowe urządzenie, którego moc można podzielić w zależności od potrzeb i dostarczyć ją do pojazdów za pomocą różnego rodzaju satelitek (ang. dispenser) z wtyczkami typu plug-in CCS Combo 2. Cała stacja jest zamknięta w kontenerze, co ułatwia transport.

REKLAMA

Zielonogórska firma zapewnia, że ma doświadczenie w konstruowaniu stacji ładowania pojazdów elektrycznych o tak dużej mocy. Podobne rozwiązanie, również o mocy 1,2 MW, zostało zaimplementowane w Hamburgu, tam jednak urządzenie umieszczono w stacjonarnej, betonowej obudowie.

Do kontenera zostanie podłączonych 20 satelitek Point Zero z wtyczką CCS Combo 2, które będą zasilać elektryczne autobusy marki Ebusco z mocą 60 kW. To nowe rozwiązanie opracowane przez Ekoenergetykę-Polska.

Całą stację można zdemontować i przenieść w inne miejsce. Na razie jednak holenderski operator, firma Qbuzz zainstaluje stację w zajezdni autobusowej nieopodal Utrechtu, w miejscowości Zeist.

REKLAMA

Polska firma podkreśla, że wyzwaniem było dopasowanie rozwiązania, które będzie spełniało swoją rolę na niewielkiej przestrzeni zajezdni. Autobusy są parkowane kilkadziesiąt centymetrów od siebie.

Holenderski Qbuzz otrzymał od nas stację ładowania wraz z całą niezbędna infrastrukturą. Gdy umowa między operatorem a miastem się skończy, firma może przenieść ją w dowolne miejsce prowadzenia działalności – mówi wiceprezes zarządu Ekoenergetyki-Polska Maciej Wojeński.

Holandia ma plan, który zakłada wymianę floty autobusowej na zeroemisyjne pojazdy do 2025 roku. Firma Qbuzz to jedna z największych holenderskich spółek działających w sektorze komunikacji zbiorowej. Obecnie w jej flocie znajduje się 99 całkowicie elektrycznych autobusów.

Ekoenergetyka-Polska jest krajowym liderem wśród producentów infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, działającym na rynku elektromobilności od 10 lat. Do tej pory firma mająca siedzibę w Zielonej Górze dostarczyła ponad 600 stacji ładowania do 60 miast w 12 krajach o łącznej mocy ponad 80 MW. Infrastruktura polskiego producenta zasila pojazdy elektryczne m.in. w Szwecji, Norwegii, Finlandii, Hiszpanii, Francji, Rosji, Singapurze i w Niemczech.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.